Elon Musk: Është e mundur të bëhen impiante bërthamore ‘jashtëzakonisht të sigurta’ - Business Magazine Albania

Elon Musk: Është e mundur të bëhen impiante bërthamore ‘jashtëzakonisht të sigurta’

impiante bërthamore

Kështu tha Musk të Mërkurën ndërsa foli për të bërë Bitcoin të qëndrueshëm në konferencën B-Word të organizuar nga Këshilli i Crypto për Inovacion.

Energjia bërthamore konsiderohet “energji e pastër” sepse gjenerimi i energjisë nukleare nuk çliron gazra serë. Por për shkak të disa aksidenteve të profilit të lartë, termocentralet bërthamore mund të kenë një reputacion të keq.

“Unë mendoj se termocentralet modernë nukleare janë të sigurta në kundërshtim me atë që njerëzit mund të mendojnë”, tha CEO i Tesla dhe SpaceX. “Unë me të vërtetë mendoj se është e mundur të bëjmë impiantet bërthamore jashtëzakonisht të sigurtë”.

Dhe “Unë jam duke folur për ndarjen bërthamore. Ju nuk keni nevojë për bashkimin bërthamor,” tha Musk.

Ndarja bërthamore është procesi i përdorur në reaktorët bërthamorë konvencionalë. Me një reagim të copëtimit, një neutron përplaset në një atom më të madh duke e ndarë atë në dy atome më të vegjël, gjë që çliron energji.

Bashkimi është reagimi i kundërt me copëtimin. Me bashkim, atome më të vegjël përplasen së bashku dhe bashkohen në një atom më të rëndë, duke çliruar kështu energji. Bashkimi është procesi me të cilin dielli gjeneron energji.

“Ju keni atë reaktorin e madh të shkrirjes në qiell të quajtur diell. Ai del në mënyrë të sigurtë çdo ditë,” tha Musk.

Disa e shikojnë këtë si një mënyrë më të sigurtë për të gjeneruar energji bërthamore, sepse ndarja gjeneron mbetje radioaktive që mund të qëndrojnë të rrezikshme për një kohë shumë të gjatë, ndërsa bashkimi nuk gjeneron mbetje radioaktive me jetë të gjatë (ndër arsyet e tjera).

Lexoni: Dilema e Japonisë: A duhet përdorur energjia bërthamore për të arritur synimet e klimës?

Problemi është, me teknologjinë e tanishme, bashkimi uzurpon të gjithë energjinë që krijon për të mbështetur reagimin e tij, duke mos lënë asnjë “energji neto” për të furnizuar gjërat e tjera. Disa kompani po punojnë për të komercializuar energjinë e shkrirjes, por deri më tani, nuk kanë qenë të suksesshme.

Të Mërkurën, Musk nuk dha hollësi se si termocentralet bërthamorë mund të bëhen “jashtëzakonisht të sigurta”. Por Musk ka mbështetur publikisht përdorimin e energjisë bërthamore për vite me rradhë.

“Ne duhet të ndërtojmë më shumë termocentrale bërthamore”, tha Musk në intervistën e vitit 2007 me PBS. “Unë mendoj se kjo është një mënyrë më e mirë për të gjeneruar energji sesa një termocentral ose një termocentral me gaz natyror.”

Aktualisht, rreth 20% e energjisë së gjeneruar në Shtetet e Bashkuara është bëthamore, sipas Administratës së Informacionit të Energjisë në SHBA.

Teknologjia konvencionale e energjisë bërthamore duke përdorur ndarjen ka evoluar dhe përmirësuar gjatë viteve. Për shembull, Bill Gates themeloi një kompani të përparuar bërthamore, TerraPower, e cila po inovon në teknologjinë e termocentralit bërthamor.

Megjithatë, ekziston një kundërshtim i fortë ndaj përdorimit të energjisë bërthamore.

Kundërshtarët e energjisë bërthamore thonë se ekzistojnë ende rreziqe që lidhen me energjinë bërthamore, pavarësisht nga risitë teknologjike, dhe zgjidhja më e mirë është të përqëndroheni në rritjen e burimeve të ripërtëritshme të energjisë, si era dhe dielli.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0