Elon Musk: Është e mundur të bëhen impiante bërthamore ‘jashtëzakonisht të sigurta’ - Business Magazine Albania

Elon Musk: Është e mundur të bëhen impiante bërthamore ‘jashtëzakonisht të sigurta’

impiante bërthamore

Kështu tha Musk të Mërkurën ndërsa foli për të bërë Bitcoin të qëndrueshëm në konferencën B-Word të organizuar nga Këshilli i Crypto për Inovacion.

Energjia bërthamore konsiderohet “energji e pastër” sepse gjenerimi i energjisë nukleare nuk çliron gazra serë. Por për shkak të disa aksidenteve të profilit të lartë, termocentralet bërthamore mund të kenë një reputacion të keq.

“Unë mendoj se termocentralet modernë nukleare janë të sigurta në kundërshtim me atë që njerëzit mund të mendojnë”, tha CEO i Tesla dhe SpaceX. “Unë me të vërtetë mendoj se është e mundur të bëjmë impiantet bërthamore jashtëzakonisht të sigurtë”.

Dhe “Unë jam duke folur për ndarjen bërthamore. Ju nuk keni nevojë për bashkimin bërthamor,” tha Musk.

Ndarja bërthamore është procesi i përdorur në reaktorët bërthamorë konvencionalë. Me një reagim të copëtimit, një neutron përplaset në një atom më të madh duke e ndarë atë në dy atome më të vegjël, gjë që çliron energji.

Bashkimi është reagimi i kundërt me copëtimin. Me bashkim, atome më të vegjël përplasen së bashku dhe bashkohen në një atom më të rëndë, duke çliruar kështu energji. Bashkimi është procesi me të cilin dielli gjeneron energji.

“Ju keni atë reaktorin e madh të shkrirjes në qiell të quajtur diell. Ai del në mënyrë të sigurtë çdo ditë,” tha Musk.

Disa e shikojnë këtë si një mënyrë më të sigurtë për të gjeneruar energji bërthamore, sepse ndarja gjeneron mbetje radioaktive që mund të qëndrojnë të rrezikshme për një kohë shumë të gjatë, ndërsa bashkimi nuk gjeneron mbetje radioaktive me jetë të gjatë (ndër arsyet e tjera).

Lexoni: Dilema e Japonisë: A duhet përdorur energjia bërthamore për të arritur synimet e klimës?

Problemi është, me teknologjinë e tanishme, bashkimi uzurpon të gjithë energjinë që krijon për të mbështetur reagimin e tij, duke mos lënë asnjë “energji neto” për të furnizuar gjërat e tjera. Disa kompani po punojnë për të komercializuar energjinë e shkrirjes, por deri më tani, nuk kanë qenë të suksesshme.

Të Mërkurën, Musk nuk dha hollësi se si termocentralet bërthamorë mund të bëhen “jashtëzakonisht të sigurta”. Por Musk ka mbështetur publikisht përdorimin e energjisë bërthamore për vite me rradhë.

“Ne duhet të ndërtojmë më shumë termocentrale bërthamore”, tha Musk në intervistën e vitit 2007 me PBS. “Unë mendoj se kjo është një mënyrë më e mirë për të gjeneruar energji sesa një termocentral ose një termocentral me gaz natyror.”

Aktualisht, rreth 20% e energjisë së gjeneruar në Shtetet e Bashkuara është bëthamore, sipas Administratës së Informacionit të Energjisë në SHBA.

Teknologjia konvencionale e energjisë bërthamore duke përdorur ndarjen ka evoluar dhe përmirësuar gjatë viteve. Për shembull, Bill Gates themeloi një kompani të përparuar bërthamore, TerraPower, e cila po inovon në teknologjinë e termocentralit bërthamor.

Megjithatë, ekziston një kundërshtim i fortë ndaj përdorimit të energjisë bërthamore.

Kundërshtarët e energjisë bërthamore thonë se ekzistojnë ende rreziqe që lidhen me energjinë bërthamore, pavarësisht nga risitë teknologjike, dhe zgjidhja më e mirë është të përqëndroheni në rritjen e burimeve të ripërtëritshme të energjisë, si era dhe dielli.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0