Dilema e Japonisë: A duhet përdorur energjia bërthamore për të arritur synimet e klimës? - Business Magazine Albania

Dilema e Japonisë: A duhet përdorur energjia bërthamore për të arritur synimet e klimës?

Rreth një herë në muaj, i njëjti grup prej dy dyzinë zyrtarësh të qeverisë japoneze, drejtues të ndërmarrjeve dhe profesorë futen në një sallë konference të bardhë dhe bezhë në ministrinë e ekonomisë, tregtisë dhe industrisë së vendit për të komplotuar të ardhmen e saj afatgjatë të energjisë.

Secili ka një axhendë të shtypur, kompjuter tablet dhe kartoni me çaj jeshil të paraqitura mjeshtërisht para tyre dhe me mirësjellje rrokulliset mbi një kartë emri drejtkëndëshe për të kërkuar një kthesë për të folur. Nën formalitetin e ngurtë, ka një debat gjithnjë e më përçarës: cili është roli i energjisë bërthamore një dekadë pas katastrofës së Fukushimës.

Që kur Japonia u zotua në Tetor të bëhet neutral i karbonit deri në 2050, shumë prej grupit këshillues kanë arritur të njëjtin përfundim. Për të përmbushur angazhimet e tij globale për klimën, vendi do të duhet të rifillojë pothuajse çdo reaktor bërthamor që mbyllet si pasojë e shkrirjeve të 2011 dhe më pas të ndërtojë më shumë.

Kjo është një sfidë e frikshme teknike që do të kërkojë që kombi të shpejtojë rifillimin e operacionit dhe të gjejë një pajisje tjetër për të zgjidhur problemin dhe për të bllokuar radioaktivët e mbetjeve.

“Më mirë të ngutemi dhe të rindërtojmë besimin në energjinë bërthamore”, tha Masakazu Toyoda, një anëtar i panelit qeveritar prej 24 anëtarësh që po harton politika të reja. “Kjo është një çështje e sigurisë së energjisë.”

Japonia duhet të ketë 27 nga 36 reaktorët e saj të mbetur në internet deri në vitin 2030 për të goditur detyrimet e saj sipas marrëveshjes së klimës së Parisit, sipas Toyoda. Vlerësime të tjera e vënë atë shifër afër 30. Deri më tani, vetëm 9 njësi janë hequr nga puna që kur filloi një program i rifillimeve në 2015.

Bërthamorja tani përbën rreth 6% të përzierjes së energjisë së Japonisë, nga afërsisht 30% e katastrofës së Fukushimës. Pas kësaj menjëherë, Japonia mbylli të gjithë 54 reaktorët e saj, rreth një e treta e të cilave u hoqën përfundimisht. Më shumë se 160,000 njerëz u evakuuan nga rajoni përreth impiantit Fukushima Dai-Ichi pas një tërmeti me madhësi 9 në Mars 2011, më i madhi i regjistruar ndonjëherë për të goditur Japoninë, shkaktoi një tsunami masiv që mbingarkoi objektin, mbylli energjinë në sistemet e ftohjes dhe drejtoi në shkrirjen e tre bërthamave të reaktorit.

Incidenti bindi disa qeveri se rreziqet e energjisë bërthamore tejkaluan shumë përfitimet e saj dhe i shtyu disa duke përfshirë Gjermaninë dhe Tajvanin të vendosnin afate për të mbyllur flotat e tyre të impianteve. Kostot mamuth për ndërtimin e objekteve të reja dhe vonesat e shpeshta, që atëherë kanë shërbyer si pengesa të tjera për ringjalljen e karburantit. Akoma, Kina planifikon të ketë 70 gigavat kapacitet gjenerues bërthamor deri në vitin 2025 pasi synon të zerojë emetimet deri në vitin 2060. Kjo është ekuivalente e shtimit të rreth 20 reaktorëve të rinj.

Energjia bërthamore prodhon rreth 10% të energjisë elektrike në botë, nga një kulm prej 18% në mes të viteve 1990, dhe ndërtimi i impianteve të reja mbetet shumë prapa ritmit të mbylljeve, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë.

Në shumë fronte, energjia bërthamore mbetet një zgjidhje pothuajse e përsosur për një ishull të varfër me burime si Japonia: kërkon karburant minimal në përtej detit, merr pak tokë, ndryshe nga era diellore dhe në tokë dhe prodhon energji pa karbon gjatë gjithë kohës. Në fakt, qeveria ishte në shënjestër të energjisë atomike që përfundimisht të ishte burimi kryesor i saj i energjisë elektrike deri në katastrofën e Fukushimës.

LEXO: Kriza klimatike që ndikoi në formimin e mitologjisë Vikinge

Megjithatë, rreth 39% e japonezëve duan që të gjitha impiantet bërthamore të mbyllen, sipas një studimi të Shkurtit. Shumë qeveri lokale, të nivelit të prefekturave, të cilat duhet të nënshkruajnë planet e rindezjes së reaktorëve, kanë hezituar të lëvizin përmes miratimeve, ndërsa gjykatat kanë mbështetur kërkesat për të mbyllur përkohësisht disa reaktorë që funksionojnë. Kjo kundërshtim është problematike për një qeveri japoneze që ka premtuar të ulë emetimet 26% deri në vitin 2030 nga nivelet e vitit 2013 nën angazhimet e saj në Paris dhe ka planifikuar të rishikojë këto objektiva këtë vit dhe t’i bëjë ato më të rrepta.

Për të përmbushur qëllimet e Parisit vetëm do të duhet që Japonia, emetuesi i pestë më i madh në botë i gazeve serë, të arrijë një objektiv ekzistues për energjinë bërthamore për të përbërë 20% deri 22% të përzierjes së saj të energjisë deri në 2030. Premtimi më ambicioz për 2050 mund të kërkojë atomike fuqia për të kërkuar një pjesë edhe më të madhe.

“Përdorimi i një sasie të caktuar bërthamore do të jetë e nevojshme që Japonia të bëhet asnjanëse e karbonit,” tha në një intervistë Tomoaki Kobayakawa, president i Tokyo Electric Power Co. Holdings Inc., pronar i impiantit të gjymtuar të Fukushimës. Se sa larg duhet të shkojë Japonia në ndërtimin e një sektori të madh bërthamor dhe sa e realizueshme do të ishte kjo, është një burim aktual mosmarrëveshjesh midis grupit këshillues të qeverisë. Ai do të rekomandojë synime të reja këtë vit.

“Askush nuk beson se qëllimi i vitit 2030 është i arritshëm”, tha Takeo Kikkawa, një profesor në Universitetin Ndërkombëtar të Japonisë dhe një anëtar i panelit që është skeptik për perspektivat për energjinë bërthamore. “Industria nuk beson se është e mundur, por ata nuk do ta pranojnë këtë.” Energjia bërthamore ka të ngjarë të përbëjë 15% të energjisë së Japonisë, më së shumti, në 2030, thotë ai.

Deri më tani, shërbimet komunale kanë aplikuar për të rifilluar 27 reaktorë, 25 prej të cilëve janë të operueshëm, ndërsa 2 janë aktualisht në ndërtim e sipër. Toyoda thotë se, të paktën, ato 27 njësi duhet të jenë në internet nëse ka një mundësi për të shënuar golin e 2030.

Në Dhjetor, ministria e ekonomisë tha se energjia bërthamore dhe pajisjet termike me kapjen dhe teknologjinë e ruajtjes së karbonit mund të përfaqësojnë 30% në 40% të gjenerimit të energjisë së kombinuar në 2050, pa ofruar detaje specifike.

Kjo do të thotë që Japonia duhet të përgatitet tashmë për të ndërtuar reaktorë të rinj gjatë tre dekadave të ardhshme, i tha Akio Mimura, kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë të Japonisë muajin e kaluar në panelin qeveritar. Bazuar në një jetëgjatësi 60-vjeçare, Japonia do të ketë 23 reaktorë në 2050 dhe 8 deri në 2060, sipas një prezantimi të qeverisë në Dhjetor.

“Qeveria duhet të sqarojë pozicionin e saj,” i tha Mimura grupit këshillues. “Nëse nuk fillojmë ta planifikojmë këtë tani, nuk do të kemi kapacitet të mjaftueshëm të energjisë bërthamore deri në 2050.”

Al Jazeera

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0