Kriza klimatike që ndikoi në formimin e mitologjisë Vikinge

Një studim fundit i një guri misterioz në Suedi ka zbuluar që Vikingët ishin të shqetësuar rreth një katastrofe klimaterike më shumë se 1200 vite të shkuara.

Suedia është një nga kulturat më të ndërgjegjësuara për klimën. Në shkollën fillore, fëmijët mësojnë rreth  tema të tilla si ekologjia dhe mbrojtjen e natyrës. Në vitet e fundit, aktivistja suedeze adoleshente Greta Thunberg është bërë fytyra kryesore e një lëvizjeje globale kundër krizës klimaterike dhe ka frymëzuar miliona njerëz të tjerë rreth botës për të vepruar. Por ndryshimi i klimës mund të ketë qenë diçka që ka qenë në mendjen e suedezëve shumë më parë se njerëzit ta kenë imagjinuar – që në kohën e Vikingëve.

Një grup arkeologësh, gjuhëtarësh dhe religjozësh e ekspertë klime janë bashkuar për të analizuar mbishkrimet e Gurit Rök, një gur përkujtimor i mbishkruar i gjetur në provincën suedeze të Östergötland në vitet 1600.Studimi i publikuar në fillim të këtij viti, sugjeron që Vikingët ishin të shqetësuar për një katastrofë të mundshme klimaterike 1200 vjet më parë.

2.5m i gjatë, Guri Rök është një copë graniti prej 5 tonësh me mbishkrimin më të gjatë ndonjëherë në gur. Ajo përmban 725 runa, karaktere të përdorura në gjuhën vikinge, që, përveç të tjerave, zbulojnë vargje rreth heroizmit të Theodorikut të Madh, një mbret i Ostrogotëve në Shekullin VI. Besohet të jetë krijuar në shekullin e nëntë. Guri është tepër i mirëruajtur dhe konsiderohet monumenti më i famshëm runik i epokës vikinge.

Për më shumë se një shekull, studiuesit janë përpjekur të deshifrojnë mbishkrimet e gdhendura në gur. Studimi i publikuar këtë vit tregoi se ajo çfarë është shkruar aludon për një krizë të klimaterike që ndodhi midis 536 dhe 550 përpara Krishtit – rreth 300 vjet para se të krijohej Guri Rök. Gjatë kësaj kohe, një seri shpërthimesh vullkanike shpërndanë aq shumë hir në qiell sa që bëri që dielli të zhdukej virtualisht. Kjo çoi në verëra anormalisht të ftohta në gadishullin Skandinav, duke rezultuar në shkatërrim të të korrave dhe urisë. Vlerësohet se të paktën 50% e popullsisë lokale vdiq për shkak të krizës. Kjo ngjarje traumatike mund të ketë ndihmuar në formimin e mitit të Ragnarök. Historia përshkruan një seri ngjarjesh, duke përfshirë bllokimin e dritës së diellit dhe Fimbulëinter, ose “dimrin e madh” – përfundimisht duke çuar në fund të civilizimit.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale