Elon Musk do të paguajë më shumë taksa se çdo amerikan tjetër në histori - Business Magazine Albania

Elon Musk do të paguajë më shumë taksa se çdo amerikan tjetër në histori

taksa

Në një tjetër debat në Twitter me një politikan amerikan, këtë herë me senatoren e Massachusetts, Elizabeth Warren, Elon Musk pretendoi të martën se fatura e tij e tatimit mbi të ardhurat do të jetë më e madhe se çdo tjetër në histori.

“Nëse do të hapnit sytë për 2 sekonda, do të kuptonit se do të paguaj më shumë taksa se çdo amerikan në histori këtë vit”, shkroi ai në Twitter.

Replika ishte një përgjigje ndaj kritikës në internet të Warren për kodin tatimor të vendit, të cilin ajo e quajti “të manipuluar”, së bashku me një goditje të mprehtë ndaj miliarderit të Tesla. Warren ka qenë një përkrahëse prej kohësh e një takse mbi pasurinë, e cila do të vendoste taksa jo vetëm mbi të ardhurat e amerikanëve më të pasur, por edhe mbi pasuritë e tyre. Kongresi nuk ka miratuar ende një taksë mbi pasurinë, megjithëse politikanë të tjerë demokratë kanë shprehur mbështetjen e tyre për një të tillë.

“Le të ndryshojmë kodin e manipuluar të taksave në mënyrë që Personi i Vitit të paguajë taksat dhe të ndalojë ngarkimin e të gjithë të tjerëve”, shkroi Warren në Twitter.

Lexoni: Elon Musk tregon se cilat profesione nuk do “eliminohen” nga teknologjia në të ardhmen

Pretendimet e Warren se Musk nuk paguan shumë taksa nuk janë të pabaza. Një hetim i ProPublica i vitit 2018 zbuloi se Musk, në atë kohë personi i dytë më i pasur në botë, nuk pagoi asgjë në taksat federale mbi të ardhurat atë vit. Ai pagoi më pak se 70,000 dollarë taksa në 2015 dhe 2017. CEO i SpaceX dhe Tesla tani është personi më i pasur në botë me një vlerë neto prej 251 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Ai aktualisht nuk fiton një rrogë në para, dhe në vend të kësaj ka vetëm aksione.

Ai tani ka shitur pothuajse 13 miliardë dollarë aksione të Tesla që nga tetori, të cilat do t’i nënshtrohen tatimit mbi të ardhurat. Musk do të duhet të paguajë të paktën 7.6 miliardë dollarë taksa për vitin 2021, sipas CNN. Ky numër mund të arrijë deri në 15 miliardë dollarë, varësisht nga sa më shumë aksione shet.

Nëse demokratët janë në gjendje të kalojnë taksën e miliarderëve si pjesë e Build Back Better, Musk mund t’i kërkohet të paguajë deri në 50 miliardë dollarë taksa gjatë pesë viteve të para.

Musk, i cili ka pranuar miliarda dollarë subvencione qeveritare që kur filloi bizneset e tij, ka folur më parë për çdo plan për të taksuar miliarderët me tarifa më të larta.

“Përfundimisht, atyre u mbarojnë paratë e njerëzve të tjerë dhe më pas vijnë për ju”, shkroi Musk në Twitter në tetor.

/fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0