Elon Musk: Brenda një viti truri i njeriut do të lidhet me kompjuterin

Elon Musk

Brenda një viti do të arrihet lidhja e trurit të njeriut me kompjuterin. Premtimi mbërrin nga Elon Musk, i cili flet për kompaninë e tij të fundit ‘Neuralink’ dhe eksperimentet që nisin së shpejti.

Neuralink, e cila u themelua në vitin 2016, është kompania e teknologjisë nervore të Musk, që po zhvillon një implant për të ndërhyrë direkt në trurin e njeriut. Lajmi, është dhënë nga vetë kreu i ‘SpaceX’ në një intervistë në podcastin e Joe Rogan.

Objektivi, sipas Musk, është shfrytëzimi i informatikës për riparimin e zonave të trurit të dëmtuara nga incidente apo sëmundje neurologjike, pra për t’i rikthyer në këtë mënyrë funksionalitetet e humbura pacientëve.

Nëse një pacient vuan nga alzheimer, me këtë lloj teknologjie dhe lidhjen tru-kompjuter, mund t’i rikthehet memorja dhe kujtimet, ndërsa për një njeri që ka pësuar dëmtime në shtyllën kurrizore mund t’i rikthehet aftësia për të lëvizur këmbët apo duart. Sipas projektit, teorikisht duhet të hiqet një pjesë e vogël e kafkës prej rreth 2 cm, dhe aty do të montohet një pajisje e vogël që do të shërbejë për këtë lidhje me teknologjinë.

Lexoni: NASA miraton fluturimin e parë hapësinor me një raketë amerikane SpaceX

“Ende ka shumë punë për të bërë,” tha Musk kur foli me Rogan. “Unë mendoj se brenda një viti do të kemi mundësi ta realizojmë këtë, duke iu rikthyer njerëzve disa nga funksionalitetet, që ata kanë humbur”. “Çipi potencialisht mund të përdoret për të rikthyer shikimin, dëgjimin dhe lëvizjen e gjymtyrëve përveç adresimit të sëmundjeve që ndikojnë në tru”, pohon Musk.

Pajisja do të implantohet direkt në kafkë për të mundësuar që fijet e elektrodës të ndërlidhen me zona të caktuara të trurit, sipas Musk.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale