NASA miraton fluturimin e parë hapësinor me një raketë amerikane SpaceX

SpaceX

NASA miratoi lëshimin në hapësirë, për në 27 maj, të dy astronautëve me një raketë të kompanisë së Elon Musk, SpaceX, që shënon edhe një hap të rëndësishëm drejt shkëputjes nga varësia ruse që nga viti 2011.

“Rishikimi i gatishmërisë së fluturimit ka përfunduar! Misioni i NASA’s SpaceX Crew Dragon është gati për të vazhduar drejt ngritjes”, shkruajti agjencia hapësinore amerikane në Twitter. “Të gjitha sistemet dhe nënsistemet janë vlerësuar dhe në fund ne i dhamë dritën jeshile”, tha Jim Bridenstine, kreu i NASA-s, gjatë një konference virtuale për shtyp.

Lexoni: Marina amerikane teston lazerin, që shkatërron aeroplanët në fluturim

Astronautët Robert Behnken dhe Douglas Hurley kanë qenë në karantinë të rreptë që nga 13 maji, por izolimi i tyre ka filluar që në mes të marsit. Ata janë testuar dy herë për koronavirusin e ri dhe thuhet se do të testohen sërish para nisjes.

Do të jetë hera e parë që astronautët amerikanë nisen drejt hapësirës nga territori i SHBA-së, që nga ndalimi i anijeve hapësinore në vitin 2011. Shtetet e Bashkuara kanë shpenzuar miliarda dollarë vitet e fundit në SpaceX dhe Boeing në përpjekjet për të rifituar aftësinë, për të dërguar astronautë në hapësirë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale