Marina amerikane teston lazerin, që shkatërron aeroplanët në fluturim

Marina amerikane teston lazerin, që shkatërron aeroplanët në fluturim

Marina amerikane

Anija amfib e transportit USS Portland kreu një test të armëve lazer me energji të lartë në Oqeanin Pacifc më 16 maj të vitit 2020.

Një anije luftarake e Marinës amerikane ka testuar me sukses një armë të re lazer të energjisë së lartë, që mund të shkatërrojë aeroplanin në mes të fluturimit, tha në një deklaratë Flota Paqësore e Marinës.

Fotografitë dhe videot e siguruara nga Marina, tregojnë anijen e transportit amfib të USS Portland, që ekzekuton provën e parë me këtë lazer të avancuar, i cili mund të çaktivizojë një aeroplan të telekomanduar ajror. Imazhet tregojnë lazerin që lëshohet nga kuverta e anijes luftarake. Dhe godet dronin, i cili merr flakë.

Marina nuk dha një lokacion specifik të testimit së sistemit demonstrues të armëve lazer (LWSD), duke thënë vetëm se ajo ndodhi në oqean Paqësor më 16 maj. Fuqia e armës nuk u bë e ditur, por një raport i vitit 2018 nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike thoshte se pritej të ishte një lazer 150 kilovatësh.

Lexoni: Elon Musk synon që SpaceX të lançojë gjeneratën e ardhshme të teleskopëve hapësinorë

“Duke kryer teste të avancuara në det, ne do të fitojmë informacion të vlefshëm për aftësitë e Demonstruesit të Sistemit të Laserëve të Armëve kundër kërcënimeve të mundshme,” tha në deklaratë kapiteni Karrey Sanders, oficeri komandues i Portland. “Me këtë aftësi të re të përparuar, ne jemi duke ripërcaktuar luftën në det për Marinën.”

Marina thotë se lazerët, të cilët i quan armë të drejtuara energjetike (DEW), mund të jenë mbrojtje efektive kundër droneve ose anije të vogla të armatosura.

Në vitin 2017, CNN mori pjesë në një stërvitje live me zjarr të një arme lazer 30 kilovat, në bordin e anijes së transportit amfib USS Ponce në Gjirin Persik. Në atë kohë, nënkoloneli Cale Hughes, një oficer i sistemit të armëve lazer, përshkroi se si funksiononin lazerët.

“Hedhim një sasi masive të fotoneve në objektin që është duke na u afruar,” tha Hughes. “Ne nuk shqetësohemi për erën, nuk shqetësohemi për diapazonin, nuk shqetësohemi për asgjë tjetër. Ne jemi në gjendje t’i angazhojmë objektivat me shpejtësinë e dritës.”

Anija Ponce u tërhoq nga shërbimi më vonë, gjatë vitit 2017.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0