Marina amerikane teston lazerin, që shkatërron aeroplanët në fluturim

Marina amerikane

Anija amfib e transportit USS Portland kreu një test të armëve lazer me energji të lartë në Oqeanin Pacifc më 16 maj të vitit 2020.

Një anije luftarake e Marinës amerikane ka testuar me sukses një armë të re lazer të energjisë së lartë, që mund të shkatërrojë aeroplanin në mes të fluturimit, tha në një deklaratë Flota Paqësore e Marinës.

Fotografitë dhe videot e siguruara nga Marina, tregojnë anijen e transportit amfib të USS Portland, që ekzekuton provën e parë me këtë lazer të avancuar, i cili mund të çaktivizojë një aeroplan të telekomanduar ajror. Imazhet tregojnë lazerin që lëshohet nga kuverta e anijes luftarake. Dhe godet dronin, i cili merr flakë.

Marina nuk dha një lokacion specifik të testimit së sistemit demonstrues të armëve lazer (LWSD), duke thënë vetëm se ajo ndodhi në oqean Paqësor më 16 maj. Fuqia e armës nuk u bë e ditur, por një raport i vitit 2018 nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike thoshte se pritej të ishte një lazer 150 kilovatësh.

Lexoni: Elon Musk synon që SpaceX të lançojë gjeneratën e ardhshme të teleskopëve hapësinorë

“Duke kryer teste të avancuara në det, ne do të fitojmë informacion të vlefshëm për aftësitë e Demonstruesit të Sistemit të Laserëve të Armëve kundër kërcënimeve të mundshme,” tha në deklaratë kapiteni Karrey Sanders, oficeri komandues i Portland. “Me këtë aftësi të re të përparuar, ne jemi duke ripërcaktuar luftën në det për Marinën.”

Marina thotë se lazerët, të cilët i quan armë të drejtuara energjetike (DEW), mund të jenë mbrojtje efektive kundër droneve ose anije të vogla të armatosura.

Në vitin 2017, CNN mori pjesë në një stërvitje live me zjarr të një arme lazer 30 kilovat, në bordin e anijes së transportit amfib USS Ponce në Gjirin Persik. Në atë kohë, nënkoloneli Cale Hughes, një oficer i sistemit të armëve lazer, përshkroi se si funksiononin lazerët.

“Hedhim një sasi masive të fotoneve në objektin që është duke na u afruar,” tha Hughes. “Ne nuk shqetësohemi për erën, nuk shqetësohemi për diapazonin, nuk shqetësohemi për asgjë tjetër. Ne jemi në gjendje t’i angazhojmë objektivat me shpejtësinë e dritës.”

Anija Ponce u tërhoq nga shërbimi më vonë, gjatë vitit 2017.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale