Ekspertët e karrierës thonë se kjo është arsyeja pse nuk mund të punësoheni


Cila mund të jetë arsyeja që ju nuk mund të punësoheni?

Është një CV që nuk prezanton veten tuaj më të mirë.

Mos harroni: Ju keni vetëm një shans për të lënë një përshtypje të mirë. Dhe kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për CV-në tuaj. Hulumtuesit kanë zbuluar se rreth 40 për qind e menaxherëve të punësimit shpenzojnë më pak se 60 sekonda për të shikuar një CV dhe 25 për qind prej tyre shpenzojnë më pak se 30 sekonda në secilën CV.

Këtu janë disa mënyra për ta mbajtur atë të freskët dhe të përditësuar.

Përmirësoni adresën tuaj elektronike.

Sipas ekspertit të karrierës, Alexandra Levit, kryetare e Bordit Këshillimor të Karrierës në Universitetitn DeVry, adresa juaj e emailit mund t’i ulë shanset tuaja për punësim.

Nëse po përdorni një adresë emailesh me Hotmail, thotë Levit, ju po i tregoni punëdhënësve se nuk ju intereson shumë procesi i aplikimit, ose nuk po e merrni aq seriozisht atë. Gjithashtu, një llogari e stilit të vjetër mund të bëjë që menaxherët të mendojnë se ju jeni person që nuk adoptohet me zhvillimet e reja.

Zgjidhni një llogari emaili që tregon se ju mund të ecni me kohën..

Tregoni prezencën tuaj online

Punëdhënësit potencialë duan të dinë nëse ju jeni një yll i rrjeteve sociale. Përfshini linkun e website-it tuak, blogut ose llogarive në rrjetet sociale – thjesht sigurohuni që përmbajtja në këto faqe të duket profesionale. Një studim i kohëve të fundit nga Shoqata për Menaxhimin e Burimeve Njerëzore zbuloi se 84 për qind e punëdhënësve punësojnë nëpërmjet rrjeteve sociale.

Ristrukturoni.

A është CV-ja juaj e vështirë për t’u lexuar sepse nuk ka strukturë ose është një rrëmujë? Organizoni CV-në tuaj në një mënyrë që ka kuptim për lexuesin dhe sigurohuni që të gjitha përvojat profesionale që keni në listë janë relevante dhe të kohëve të fundit.

Rregullojeni përmbajtjen tuaj dhe mbajeni kontrollojeni atë.

Bëjeni CV-në tuaj të shkëlqejë me fjalë që tregojnë shumëllojshmëri dhe që ju po e kuptoni pozicionin për të cilin po aplikoni.

Procesi i aplikimit për punë është mjaft i vështirë. Por në qoftë se ju i jepni CV-s tuaj kohën dhe vëmendjen që meriton, ju do të rrisni në masë të madhe shanset tuaja për të fituar punën e ëndrrave tuaja.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale