Ekonomia shqiptare e qëndrueshme përballë krizës, sipas Moody’s - Business Magazine Albania

Ekonomia shqiptare e qëndrueshme përballë krizës, sipas Moody’s

Moody’s

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard &Poor’s ka konfirmuar vlerësimin aktual në “B+” për Shqipërinë, duke e cilësuar ekonominë me perspektivë “të qëndrueshme”.

Sipas konstatimit të agjencisë që e ndau në rrjetet sociale Ministria e Finanacave Delina Ibrahimaj, Standard &Poor’s parashikon se rritja reale pas një rikuperimi solid në vitin 2021, edhe pse do të ngadalësohet në vitin 2022, do të rimëkëmbet në vijim.

Kjo rritje  thuhet në vlerësimin e Standard & Poor’s  do të vijë kryesisht prej investimeve të larta, si dhe një kërkese të brendshme e të huaj më të fortë.

Në ndryshim nga vendet e tjera të rajonit, Agjencia vlerëson se ekspozimi tregtar dhe financiar i Shqipërisë ndaj Rusisë dhe Ukrainës është i papërfillshëm, gjë që kufizon ndikimin e konfliktit në ekonomi.

Për shkak të disa goditjeve të jashtme me të cilat është përballur Shqipëria vitet e fundit, agjencia pret që konsolidimi fiskal do të jetë disi më gradual.

Me rëndësi agjencia vlerëson pritshmëritë që borxhi publik të stabilizohet dhe të vijojë të ulet në vitet në vijim, deri sa ai të arrijë dhe qëndrojë nën nivelin 45% të PBB.

Agjencia vëren se inflacioni në Shqipëri është rritur në nivelin më të lartë që nga viti 1999, duke arritur në 7.4% në Qershor, megjithatë, ai mbetet i ulët në krahasim me rajonin.

Sipas Standard & Poor’s inflacioni edhe për vitin 2022 do të mbetet i lartë, mesatarisht në 6.4%, por pritet që ai të kthehet gradualisht rreth nivelit të targetuar prej 3%, për shkak të shtrëngimit të politikës monetare edhe presioneve  të dobësuara të çmimeve nga jashtë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0