Edhe iPhone 6 Plus del me defekt - Business Magazine Albania

Edhe iPhone 6 Plus del me defekt


Një ditë më parë Apple bëri të ditur se do të ofrojë një riparim të “sëmundjes së prekjes”, e cila prek të gjitha modelet iPhone 6 Plus.

Ekranet me prekje të këtij modeli gradualisht fillojnë të bëhen të pareagueshëm me kalimin e kohës. Ky problem vjen si rezultat i një gabimi në prodhim ku disa çipe kontrolli fillojnë dhe lirohen.

Apple u kritikua ashpër nga ekspertët duke thënë se është përgjegjësi e kompanisë t’i riparojë këto modele. Aktualisht kompania tarifon 149 dollarë për këtë shërbim në SHBA.

Në webiste-in zyrtar Apple thoshte se ekrani i iPhone 6 Plus bëhej i pareagueshëm nëse përplasej disa herë në sipërfaqe të forta. Të gjitha ato modele të cilat nuk kanë një ekran të thyer mund të riparohen tha kompania.

Kjo fushatë do të jetë aktive për 5 vite me radhë. Problemi i u zbulua fillimisht nga site i njohur i çmontimeve i quajtur iFixit.

Burimi: lajmifundit.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0