Dr. Yunus emërohet përkrahës i “Objektivave Globale” të OKB-së


Laureati i Çmimit Nobel Dr. Muhammad Yunus është emëruar si një nga përkrahësit për të promovuar Objektivat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Zhvillim të Qëndrueshëm.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon bëri deklaratën ditën e Martë. Grupi i Mbrojtësve të Zhvillimit të Qëndrueshm u lançua zyrtarisht të Enjten në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Bashkëdrejtuesit e grupit janë Presidenti ganez John Dramani Mahama dhe kryeministri norvegjez Erna Solberg.

Gjithashtu përkrahës dhe mbrojtës të Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së, përveç Dr. Yunus janë shpallur edhe futbolisti me famë botërore Leo Messi dhe këngëtarja dhe akrivistja kolumbiane Shakira Mebarak.

Pjesëtarë të grupit përfshijnë Mbretëreshën Matilda të Belgjikës; Princeshën Viktoria të Kurorës së Suedisë; Jack Ma, themeluesi dhe CEO i Grupit kinez Alibaba i bizneseve në Internet.

Të tjerë përkrahës janë edhe: Sheika Moza bint Nasser, bashkëthemelues i Fondacionit të Katarrit; skenaristi, producenti dhe regjisori i filmave Richard Curtis; Dho Young-Shim, kryetar i Fondacionit të Turizmit të Qëndrueshëm të Organizatës Botrërore të Turizmit; Leymah Gbowee, drejtori i Gbowee Peace; Graça Machel, president i Fondacionit për Zhvilimin e Komunitetit; Alaa Murabit; themelues i Zërit për Femrat Libiane; Paul Polman, CEO i Unilever; Jeffrey Sachs, drejtor i Institutit të Tokës në Universitetin e Kolumbias, aktori Forest Whitaker, themelues i Iniciativës Whitaker Peace & Development.

“17 Objektivat Globale” u adoptua nga liderat botërorë në Samitin për Zhvillimin e Qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara në Nju Jurk në shtator të vitit të kaluar. Qëllimet përfaqësojnë një angazhim nga të gjitha kombet për të punuar bashkë për t’i dhënë fund varfërisë, për të ndërtuar paqen dhe për të siguruar një jetë me dinjitet dhe një planet të shëndetshëm për brezat e së sotmes dhe të ardhmes.

 

/DhakaTribune/

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale