Dr. Yunus emërohet përkrahës i "Objektivave Globale" të OKB-së

Dr. Yunus emërohet përkrahës i “Objektivave Globale” të OKB-së


Laureati i Çmimit Nobel Dr. Muhammad Yunus është emëruar si një nga përkrahësit për të promovuar Objektivat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Zhvillim të Qëndrueshëm.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon bëri deklaratën ditën e Martë. Grupi i Mbrojtësve të Zhvillimit të Qëndrueshm u lançua zyrtarisht të Enjten në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Bashkëdrejtuesit e grupit janë Presidenti ganez John Dramani Mahama dhe kryeministri norvegjez Erna Solberg.

Gjithashtu përkrahës dhe mbrojtës të Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së, përveç Dr. Yunus janë shpallur edhe futbolisti me famë botërore Leo Messi dhe këngëtarja dhe akrivistja kolumbiane Shakira Mebarak.

Pjesëtarë të grupit përfshijnë Mbretëreshën Matilda të Belgjikës; Princeshën Viktoria të Kurorës së Suedisë; Jack Ma, themeluesi dhe CEO i Grupit kinez Alibaba i bizneseve në Internet.

Të tjerë përkrahës janë edhe: Sheika Moza bint Nasser, bashkëthemelues i Fondacionit të Katarrit; skenaristi, producenti dhe regjisori i filmave Richard Curtis; Dho Young-Shim, kryetar i Fondacionit të Turizmit të Qëndrueshëm të Organizatës Botrërore të Turizmit; Leymah Gbowee, drejtori i Gbowee Peace; Graça Machel, president i Fondacionit për Zhvilimin e Komunitetit; Alaa Murabit; themelues i Zërit për Femrat Libiane; Paul Polman, CEO i Unilever; Jeffrey Sachs, drejtor i Institutit të Tokës në Universitetin e Kolumbias, aktori Forest Whitaker, themelues i Iniciativës Whitaker Peace & Development.

“17 Objektivat Globale” u adoptua nga liderat botërorë në Samitin për Zhvillimin e Qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara në Nju Jurk në shtator të vitit të kaluar. Qëllimet përfaqësojnë një angazhim nga të gjitha kombet për të punuar bashkë për t’i dhënë fund varfërisë, për të ndërtuar paqen dhe për të siguruar një jetë me dinjitet dhe një planet të shëndetshëm për brezat e së sotmes dhe të ardhmes.

 

/DhakaTribune/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0