Disa nga shprehjet "më të mira" të Boris Johnson - Business Magazine Albania

Disa nga shprehjet “më të mira” të Boris Johnson

Boris Johnson

Tani që Boris Johnson ka konfirmuar dorëheqjen e tij si Kryeministër i Britanisë, ne hedhim një vështrim në disa nga shprehjet më të mira, ‘të tmerrshme’, qesharake, befasuese dhe disa të frikshme që Boris ka bërë gjatë viteve.

Mbi temën e dorëheqjes

Në maj 2010, Boris Johnson shkroi një kolonë në The Telegraph për ish-kryeministrin Gordon Brown (2007-2010). Ai tha: “E gjithë kjo është e pabesueshme… Ai është si një kolon i paligjshëm në shkretëtirën e Sinait… ai refuzon të pranojë se është shkarkuar… kushs duhet t’i thotë se loja ka përfunduar?”

Për Peppa Pig

Vazhdojmë këtë përmbledhje me momentin që është votuar si më qesharaku i vitit 2021 nga lexuesit. Në nëntor, kryeministri mbajti një fjalim të çuditshëm, duke u treguar shefave të biznesit për udhëtimin e mrekullueshëm familjar që pati në botën e Pepper Pig – megjithëse ai vazhdoi të thoshte se personazhi televiziv duket si një ‘tharëse flokësh’ dhe se Daddy Pig është një stereotip.

Lexoni: Sistemi SWIFT që mund të dëmtojë rëndë ekonominë e Rusisë. Vendet perëndimore po hezitojnë ta bllokojnë

Mbi rinovimin

Kur foli për skandalin rreth shumës mjaft të madhe të parave që Boris kishte shpenzuar për rinovimin e banesës së tij numër 10 në vitin 2021, Johnson tha: “E vetmja gjë që kundërshtoj në të gjithë këtë marrëzi është se dua J*hn L* Wis”. Prioritetet të parat.

Mbi të qenit kryeministër

“Shanset e mia për të qenë kryeministër janë po aq të mira sa shanset për të gjetur Elvisin në Mars, ose për t’u rimishëruar si ulliri”.

Pothuajse të njëjtat shanse si një Brexit i qetë.

Mbi zbulimet

“Nuk ka fatkeqësi, vetëm mundësi dhe, në të vërtetë, mundësi për fatkeqësi të reja”.

Mbi Putinin

“Pavarësisht se i ngjan pak Dobby kukudhit të shtëpisë, ai është një tiran i pamëshirshëm dhe manipulues”.

Mbi vitin 2020

“Ky do të jetë një vit fantastik për Britaninë.”

Ky është postimi i Johnson për Vitin e Ri 2020 në Twitter. Pozitiviteti, shpresat dhe ëndrrat që kishim të gjithë atëherë.

Mbi notin

“Nëse njerëzit duan të notojnë në Thames, nëse duan të marrin jetën e tyre në duart e tyre, atëherë duhet të mund ta bëjnë këtë me gjithë lirinë dhe gëzimin e paraardhësve tanë të pikturuar me dru.”

Ai gjithashtu pretendon se ka notuar vetë në Thames, konkretisht në Chiswick, i cili është jo vetëm i ndaluar, por edhe tepër i rrezikshëm për shkak të rrymave të tij të forta. “Të udhëheqësh me shembull” mund të mos jetë një fjalë e urtë e mirë e Borisit.

Mbi Ping-Pong-un

“Ping-pong u shpik në tavolinat e ngrënies në Angli në shekullin e 19-të dhe quhej Wiff-waff! Dhe këtu, mendoj, ju keni dallimin mes nesh dhe pjesës tjetër të botës. Kombe të tjera, francezët, panë një tavolinë ngrënieje dhe zbuluan mundësinë për të ngrënë darkë; ne pamë mundësinë për të luajtur Wiff-waff.”

Mbi vetëkufizimin

“Nuk ekziston absolutisht askush, përveç jush, që mund t’ju ndalojë, në mes të natës, të zbrisni fshehurazi për të rregulluar skajet e asaj cope djathi në frigorifer.”

Për lidhjet me Europën

“Ne nuk mund t’i kthejmë shpinën Europës, jemi pjesë e saj”, tha njeriu që udhëhoqi Britaninë e Madhe në Brexit.

Për sistemin arsimor

“Provimet funksionojnë, sepse janë të frikshme”.

Boris i bëri të qarta opinionet e tij për arsimin në vitin 2005. Ai tha gjithashtu se do të donte që MB të kishte më shumë shkolla si ajo ku ai shkoi, Eton – një shkollë private shumë e shtrenjtë.

Mbi mbipeshën

“Përballoje: është faji yt!”

Ai shkroi një kolonë të tërë për “Telegraf” në vitin 2004, ku argumentoi se obeziteti ishte një zgjedhje. Ai vazhdoi, “sa më shumë që shteti të përpiqet të marrë përgjegjësinë për problemin, aq më pak i zgjidhshëm do të bëhet problemi”.

Mbi teknologjinë

“Në të ardhmen, lidhja me zë do të jetë në çdo dhomë dhe pothuajse çdo objekt: dysheku juaj do të monitorojë ankthet tuaja; Frigoriferi juaj do të kërkojë më shumë djathë, dera juaj e përparme do të fshihet në momentin që të afroheni, si një shërbëtor i heshtur.”

Mbi mbajtjen e premtimeve

“Unë nuk do t’u bindem udhëzimeve për të kërkuar afate shtesë”.
Ai tha se nuk kishte “asnjë rrethanë” në të cilën ai do të kërkonte një të tillë.
Ai tha se “kurrë” nuk do të lypte për një të tillë.
Ai u tha deputetëve thjesht: “Nuk do të kërkoj më shtyrje”.
Ai tha se do të preferonte të “vdiste në një hendek”.
Boris Johnson kërkoi një shtyrje tre-mujore të Brexit.
Në mbajtjen e premtimeve: Unë nuk do t’u bindem udhëzimeve për të kërkuar një vonesë.

Mbi Schwarzenegger

“Stili im i të folurit u kritikua nga një autoritet jo më pak se Arnold Schwarzenegger. Ishte një moment i ulët, miqtë e mi, që aftësitë e mia retorike të denoncoheshin nga një kiborg austriak njërrokësh.”

Lexoni: Inflacioni në Britaninë e Madhe arrin 9%, niveli më i lartë i mbi 40 viteve

Mbi të drejtat e burrave

“Mendoj se do të ishte e turpshme nëse një djalë nuk do të lejohej të argëtohej pak në Las Vegas. Skandali i vërtetë do të ishte nëse do të shkoje deri në Las Vegas dhe nuk do të silleshe keq në një mënyrë të parëndësishme.”

Çfarë skandali, me të vërtetë.

Mbi luftën kundër COVID-19

Katër ditë përpara se të shpallej bllokimi i parë kombëtar në Mars 2020: “Duke i parë të gjitha, ne mund ta kthejmë valën brenda 12 javëve të ardhshme dhe jam absolutisht i sigurt se mund të dërgojmë paketimin e koronavirusit nga ka ardhur”

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0