Disa mësime nga udhëtimi 37-vjeçar i Michael Dell - Business Magazine Albania

Disa mësime nga udhëtimi 37-vjeçar i Michael Dell

Michael Dell

Në një libër të ri, “Play Nice, but Win (Luaj bukur, por fito)”, themeluesi dhe CEO i Dell zbulon se si besimi në instiktin tuaj mund t’ju çojë në sukses të madh.

Në 1984, unë braktisa kolegjin me 1.000 dollarë për të nisur kompaninë time, PC’s Limited. Dija pak për biznesin, por më pëlqenin me të vërtetë kompjuterët. Pas dekadash pune të palodhur dhe një ndryshim të rëndësishëm të emrit, PC’s Limited u shndërrua në Dell Technologies, një kompani tani me vlerë miliarda dollarë. Nuk ishte gjithçka një fushë me lule, pasi Dell u rrit në një shkallë globale, investitorët kërkonin të merrnin kontrollin. Përmes uljeve dhe ngritjeve të 37 viteve të fundit, parime të caktuara kanë rezultuar të paçmueshme në mbajtjen e Dell në lojë. Këtu janë disa nga ato që unë diskutoj në librin tim të ri, “Luaj bukur por fito: Udhëtimi i një CEO nga Themeluesi te Drejtuesi”.

Përqafoni konkurrencën

Konkurrenca nuk është asgjë për t’u frikësuar. Më pëlqente të konkurroja me kompanitë e tjera në fushën tonë dhe respektoja CEO-të e tyre, qoftë Rod Canion në Compaq, Bill Hayden në CompuAdd, apo Ted Waitt në Gateway. Ishin pikërisht ata që na shtynë të kishim sukses. Në ditët e para, ne vendosëm një tabelë jashtë selisë së arkivës sonë në Houston, Compaq. Aty shkruhej: 158 milje drejt mundësisë. Nën sloganin, ishte një shigjetë e madhe që drejtonte perëndimin drejt Austin, dhe për të vulosur marrëveshjen, logon tonë të korporatës. Compaq kishte talent të madh, dhe shumë prej tyre tashmë po ndiqnin atë shigjetë për t’u bashkuar me grupin tonë rebel. Siç do të thoshte mamaja ime kur ishim fëmijë: Luani mirë, por fitoni.

Besojini instiktit tuaj

Kur fillova të eksploroja për ta bërë Dell një kompani private, biznese miliardë dollarësh të kthyer në kompani private një dekadë më parë, patën shumë kundërshtime. Ata thanë se tregu i kompjuterëve ishte i vdekur dhe se do të kishte rreziqe të mëdha duke u mbështetur në të për të financuar rritjen e bizneseve tona të reja. Por unë besoja se pajisjet e reja mobile do të plotësonin kompjuterin, në vend që ta zëvendësonin atë. Dhe e pashë të qenit privat si mënyra më e mirë për të çliruar kompaninë, për të ripërtërirë frymën e saj sipërmarrëse dhe për të na lejuar të bëhemi më agresivë në fitimin e aksioneve, duke investuar në R&D dhe duke shtuar kapacitetin e shitjes. Kështu që unë injorova ekspertët. Dhe sapo fitoi beteja për të shkuar në privat, zinxhirët me të vërtetë u thyen. Ne mund të zbatojmë vendime të rëndësishme të korporatës në momentin që ato mund të jenë më efektive. Dell ishte më i shpejtë dhe më agile se kurrë.

Lexoni: CEO i Microsoft, Satya Nadella: “E ardhmja që po krijojmë është një zgjedhje që po e bëjmë vetë”

Luftoni për atë që dëshironi

Deri në vitin 2013, ishte krijuar një plan për ta bërë Dell privat. Papritur, Carl Icahn, një djalë për të cilin nuk kisha menduar shumë më parë, po vinte pas kompanisë sime, gjë kjo që do të thotë shumë për mua se çdo gjë tjetër në botë. Icahn tha se ai besonte se transaksioni nuk ishte në interesin më të mirë të aksionarëve dhe propozoi një plan alternativ. Ai gjithashtu tregoi synimin e Icahn Enterprises për të filluar një luftë me përfaqësues për kontrollin e Dell nëse aksionarët tanë nuk miratonin blerjen. Pjesa më e madhe e betejës që pasoi u zhvillua në opinionin publik, por kur jeni themelues dhe kompania juaj po lufton për jetën e saj, ju bëni gjithçka që duhet që ndonjëherë do të thotë të përballeni drejtpërdrejt me kundërshtarin tuaj. Dhe kështu përfundova duke ndjekur Icahn dhe duke folur me Karlin ballë për ballë. Atëherë kuptova se ai nuk kishte asnjë ide se çfarë bën Dell dhe asnjë plan të vërtetë për kompaninë. Dhe në fund, ai pranoi dhe më thirri për të më thënë, “Ishte një luftë e vështirë, por ju fituat në mënyrë korrekte”.

Kur jeni pasionant dhe kurioz për diçka, ndiqeni atë. Mësoni sa më shumë që të jetë e mundur dhe qëndroni të përulur. Nëse vitet e mia në rritjen, zhvillimin dhe drejtimin e Dell më kanë mësuar ndonjë gjë, është se ka gjithnjë më shumë për të mësuar. Dhe kjo është ajo për të cilën ka të bëjë Dell: ndryshimi, transformimi dhe mësimi i vazhdueshëm. Me atë në mendje, nuk ka kufi për atë që mund të arrini.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0