Dimri po vjen dhe iPhone X nuk i reziston dot të ftohtit


Këtë dimër që të mbroheni nga ftohti mos harroni të vishni trashë… iPhone-nin. Sidomos ata që kanë blerë apo kanë në plan të marrin një iPhone X.

Këta telefona nuk i rezistojnë dot të ftohtit, gjë që shkakton një ekran i cili nuk përgjigjet kur temperaturat ulen. Apple raportoi se po punon lidhur me një software i cili mund të zgjidh problemin. Përdoruesit tregojnë se ekrani nuk reagon në motin e ftohtë, duke njohur vetëm 20% të prekjes.

Lexoni: A duhet të bleni një iPhone X?

IPhone X është i pajisur me një ekran 5.85-inç OLED, i cili mesa duket është shumë i ndjeshëm ndaj ndryshimit të temperaturave. Koha e rregullimit të gabimit inxhinerik do të jetë shqetësuese duke ditur që dhe vjeshta është dimër për shumë vende të botës, ku tempereaturat bien menjëherë.

Tim Cook dhe bashkëpunëtorët janë të vetëdijshëm për gabimin dhe po planifikojnë, disi, të përpiqen për të rregulluar një përditësim të ardhshëm të firmware iOS.

“Jemi në djeni të situatës ku ekrani i iPhone X përkohësisht nuk reagon në mjedise të ftohta,” tha Apple për The Loop.

“Pas disa sekondash ekrani do të rikthehet në jetë përsëri.”

Si një përdoruese e iPhone mund të them që kjo problematikë ka qenë e pranishme dhe në verisone të mëparshme të iPhone. Për shembull telefoni im i mëparshëm iPhone 5c pësonte një fikje automatike në temperatura të larta (45 gradë). Megjithatë derisa të gjendet zgjidhja, iPhone merr karton të verdhë në lojën kundër Android (Samsung).

Lexoni: Ja sa kushton iPhone X në shtete të ndryshme të botës

/TheRegister

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale