A duhet të bleni një iPhone X?
Përditësuar së fundmi: 13/09/2017

A duhet të bleni një iPhone X?

Share
nga Neada Muçaj
Sht 13, 2017

Spekulimeve për iPhone-in e ri tashmë ju erdhi fundi. iPhone X, i shqiptuar iPhone 10, tani është i vërtet.

Apple prezantoi dje telefonin e ri në eventin e përvitshëm të iPhone, të mbajtur në kampusin e ri të kompanisë në Cupertino, California.

iPhone X është një smartphone 15 cm me një ekran OLED që shtrihet në të gjithë sipërfaqen e tij të përparme.

Apple e quan këtë ekran Super Retina dhe ai ka një rezolucion 2,436 x 1,125. Dizajni i iPhone X është një largim radikal nga çdo model i mëparshëm. Përveç ekranit të madh, ai ka një mbrojtëse të gjithën prej qelqi të shoqëruar me një kornizë çeliku inox dhe një kamera të dyfishtë të orientuar vertikalisht në anën e pasme. Ashtu si paraardhësit e tij, iPhone X është rezistent ndaj ujit dhe pluhurit me një vlerësim IP67.

Nuk ka home button, por aktivizimi i tij bëhet me një skaner fytyre të avancuar që mund ta njohë pronarin në sekondë. Apple i quan kamerat e saj të përparme dhe sensorët një sistem kamerash TrueDepth dhe sistemi i zhbllokimit quhet Face ID. Njohja e fytyrës përpunohet nga një rrjet ‘nervor’ i integruar në çipin e ri A11 Bionic të telefonit.

Sipas Apple, ky sistem është më i sigurt se Touch ID.

Shanset që një person tjetër të aktivizojë telefonin tuaj me anë të fytyrës janë 1 në 1,000,000 .

duhet-te-bleni-nje-iphone-x-businessmag

Pjesa më interesante e iPhone-it të ri është opsioni Animoji, emoji të animuara që mund të kontrollojnë fytyrën tuaj.

Kamerat vertikale në anën e pasme të iPhone X përbëhet nga dy sensorë 12 megapiksel, të cilat sipas Apple janë më të mëdha dhe më të shpejta sesa ato në iPhone 7 Plus, respektivisht me aperturë f / 1.8 dhe f / 2.4. Gjithashtu, ju mund të regjistroni video 4K në 60fps ose 1080p video me lëvizje të ngadalta deri në 240fps. Kamera për selfie 7-megapixel selfie ka disa ndryshime të reja, për shembull, ajo tani mundëson modalitetin Portret, kështu që fotot selfie do të kenë një kualitet më të lartë.

Ashtu si iPhone 8 dhe 8 Plus, iPhone X mundëson karikimin me wireless Qi. Krahas iPhone X, Apple lançoi një karikues me wireless të quajtur AirPower i cili mund të ngarkojë deri në tre paisje Apple në të njëjtën kohë; të tilla si iPhone, një orë Apple dhe AirPods. AirPower do të vihet në dispozicion në vitin 2018.

via GIPHY

IPhone X do të jetë në dispozicion për t’u porositur më 27 tetor, dhe do të fillojë shpërndarjen në 3 nëntor, në dy kapacitete 64GB për 999 dollarë dhe 1.149 dollarë për 256GB. Telefoni do të jetë në dispozicion në 55 vende, përfshirë SHBA, Kanada, Australi, Zelandën e Re, Meksikë, Mbretërinë e Bashkuar, Francë, Gjermani, Itali, Spanjë, Portugali, Indi, Hong Kong dhe Singapor.

Tani është në dorën tuaj të zgjidhni nëse do të mbani telefonin që keni apo do të mbani rradhën për një iPhone X.

/Mashable

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente