Dëshironi të jeni një milioner në të 30-at? Ja çfarë duhet të bëni


Cilat janë disa nga lëvizjet që mund të bëni kur jeni në hapat e para të biznesit tuaj? 

Sigurisht, janë ato rregullat e vështirë, të cilat kanë të bëjnë me paratë: filloni me gjëra të vogla, kurseni paratë tuaja dhe vendosni çfarë keni fituar në një llogari bankare, të cilën nuk do e prekni për shpenzime të tjera.

Dhe mos harroni, nuk keni nevojë të bini shumë në sy për të bërë përshtypje. Përdorni fondet që vijnë nga ndërmarrja juaj për të investuar në veten tuaj – lexoni, merrni leksione, mësoni një aftësi të re dhe shkoni në evente ku mund të takoheni me njerëz që kanë të njëjtin vizion me ju. Ajo që mësoni dhe personat me të cilët lidheni mund t’ju ndihmojnë në të ardhmen.

 

burimi: Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale