Dell largohet nga Android, fokusi tek sistemi operativ Windows - Business Magazine Albania

Dell largohet nga Android, fokusi tek sistemi operativ Windows


Ekziston një konkurrencë e fortë dhe shumë pak fitim në ekosistemin Android, dhe nuk është çudi të mësojmë se Dell po planifikon të distancohet nga biznesi Android për tu përqendruar në kompjuterat dhe 2n1 me sistem operativ Windows.

Sipas The verge, për kompaninë garancia e tabletëve Android si linja Venue do të vijojë të jetë e vlefshme por nuk do të shesë e as zhvillojë produkte të reja si dhe do të ndalojë së përditësuari paisjet aktuale. Kjo do të thotë se nuk ka më përditësime për tabletin e shkëlqyer Venue 8 7000.

Kjo lëvizje vjen si pjesë e strategjisë së Dell për të zhvendosur fokusin nga tregu i tabletëve në favor të hibridë 2n1 ku si pikë referimi padyshim janë modelet Surface të Microsoft. Windows ngelet një opsion i rëndësishëm për tabletët e shoqëruar nga një tastierë fizike duke qenë se ofron një gamë të gjërë aplikacionesh profesionale dhe është terësisht i adoptueshëm për bizneset ku këta të fundit duket të jenë shënjestra e re e Dell.

Dell ka dalë kundër produkteve të reja të Apple për IT Administratorët dhe CIO duke thënë se kompania duhet të bëjë më shumë sesa të shtojë fjalën “Pro” pas emërtimit iPad që të tërheqë vëmendjen e tyre.

Megjithatë kjo nuk është hera e parë që Dell i ka kthyer shpinën biznesit Android. Afro një dekadë më parë kompania tërhoqi nga shitjet telefonët dhe tabletët 5,7 dhe 10 inç sepse fitim ishte i ulët.

 

/ PCWorld Albanian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0