Cila është ideja e ardhur nga vajza e klasës së pestë që Elon Musk e realizoi menjëherë? - Business Magazine Albania

Cila është ideja e ardhur nga vajza e klasës së pestë që Elon Musk e realizoi menjëherë?


Bota e biznesit shihet me një sy skeptik dhe  jo fort të realizueshëm sot.

Elon Musk, Tony Stark i botës reale, duket i lumtur që nuk bën gjëra, të cilat i bëjnë shumica e njerëzve.

Duket se atij nuk i intereson nëse ndokush mendon se është pak i çuditshëm. Ai kujdeset më tepër për të bërë diçka interesante. Kështu që, kur pa një letër nga një baba në Twitter – teknikisht një letër të shkruar nga babai i një vajze në klasë të pestë – ai e lexoi atë.

Ajo bëri një sugjerim të thjeshtë. Bria pëlqen shumë reklamat e bëra në shtëpi të Tesla, të cilat i sheh në intenet. Kështu që ajo mendon se Tesla duhet të mbajë një konkurs për të parë se kush mund të bëjë reklamat më të mira të bëra në shtëpi për Tesla-ën.

Fituesit, sugjeroi ajo, do i transmetohet reklama kudo. Dhe ndoshta ata do të marrin një Model 3 të Vezëve të Pashkëve ose një Supercharging falas për një vit.

Shumica e CEO-ve marrin shumë letra të tilla. Ata nuk i lexojnë ato natyrisht. Disa asistentë u dërgojnë shënime të sjellshme mbrapsht duke falenderuar shkruesit për interesimin e tyre.

Por në këtë rast, Musk u përgjigj: “Faleminderit për letrën e këndshme. Kjo tingëllon si një ide e mrekullueshme. Ne do ta realizojmë atë!”

Dhe Bria tani është me siguri vajza më e lumtur në Michigan.

Kjo nuk është përpjekja e parë e përgjigjeve të drejtpërdrejta të Musk në Twitter. Ai kur mori një ankesë të një konsumatori në Twitter, zbatoi menjëherë për të një zgjidhje në vetëm gjashtë ditë.

Ky nuk është një zakon i keq që mund ta ketë një CEO. Ajo përhap nocionin se idetë mund të vijnë nga kudo. Madje edhe ide të mira. Ai gjithashtu sugjeron se ato mund të miratohen shpejt. Megjithatë unë shqetësohem për Bria. Ajo shkruan në letrën e saj: “Shpresoj që kur të rritem të mund të ngas një Tesla”.

Këto lloj teknologjie duan që makinat të jenë më vetë-ngarje. Ata nuk duan që njerëzit të ngasin makina. Ata thonë se njerëzit vrasin shumë njerëz.

Këta persona iu besojnë makinave shumë më tepër. Ata janë njerëz shumë të çuditshëm.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0