Çfarë vendimi ka marrë KE për Apple? - Business Magazine Albania

Çfarë vendimi ka marrë KE për Apple?


Për shefin ekzekutiv të Apple, Tim Cook, vendimi i Komisionit Europian që kompania të paguajë 13 miliardë euro taksa të pashlyera në Republikën e Irlandës është një çmenduri dhe i motivuar politikisht.

Ai tha për televizionin irlandez RTE se Apple-it nuk i ishin ofruar lehtësime taksash në Irlandë dhe shprehu besimin se vendimi do të rrëzohej në Apel. Të martën, Komisioni Europian deklaroi se Irlanda i kishte garantuar benefite taksash prej 13 miliardë eurosh gjigandit të teknologjisë, duke shkelur rregullat e konkurrencës së bllokut. “Është thellësisht acaruese, zhgënjyese dhe është e qartë se vjen nga një vend politik e nuk ka baza në fakte apo në ligj”, u shpreh kreu i Apple, duke këmbëngulur se kompania ka vepruar gjithmonë në mënyrë të drejtë.

Cook përgënjeshtroi pretendimet e komisionit se Apple ka paguar një taksë koorporate prej vetëm 0.005% për një prej filialeve të saj me bazë në Irlandë në vitin 2014.

“Kjo nuk është e vërtetë. Nuk e kam idenë se nga ka dalë ky numër. E vërteta është se ne kemi paguar 400 milionë dollarë taksa në Irlandë atë vit mbi bazë të taksës së ligjshme prej 12.5%”, vijon më tej Cook. Sipas tij, Apple kishte paguar taksa mbi produktet e shitura në vende të ndryshme në Europë dhe taksa shtesë mbi fitimet në SHBA me vlerë prej 35%.

Ndërkohë, kabineti irlandez u mblodh të mërkurën për të diskutuar mbi vendimin e KE-së. Por ai dështoi të binte dakord mbi një pozicion të caktuar dhe do të takohet sërish të premten për të vendosur nëse do të apelojë kundër vendimit të komisionit.

 

Burimi: top-channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0