Çfarë po ndodh në këto momente në botë? Ja ngjarjet më të rëndësishme.

Çfarë po ndodh në këto momente në botë? Ja ngjarjet më të rëndësishme.


Ja cilat janë 10 ngjarjet më të rëndësishme që po ndodhin në botë, në këto momente.

1. Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se do të flasë privatisht me këshilltarin special Robert Mueller. Trump u shpreh se është duke pritur të intervistohet mbi përzierjen e Rusisë, në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA. Shtëpia e Bardhë, tha më vonë se Trump foli nxitueshëm, por përsëriti dëshirën e tij për të bashkëpunuar.

2.Kryeministrja britanike Theresa May, do të flasë në Davos dhe do të akuzojë mediat sociale, për dhënie ndihme ndaj terroristëve. May do të takojë gjithashtu Presidentin Trump, për herë të parë pasi ai anulloi vizitën e tij në Britaninë e Madhe.

3.Korea e Veriut bëri thirrje për unifikim me Korenë e Jugut, në një njoftim të rrallë. Korea e Veriut tha se kërkon të “promovojë kontaktin, bashkëpunimin dhe udhëtimin” midis tyre dhe Koresë Jugore, pa ndihmën e shteteve të tjera.

4.Sanksione të reja drejtohen ndaj Koresë së Veriut. SHBA vendosi sanksione mbi 9 entitete, 16 njerëz dhe 6 anije koreano veriore, të akuzuara se ndihmojnë programin.

5.Wall Street dhe Citadel, po mbajnë një kompeticion ndërbotëror të dhënash. Kompeticioni do të zgjerohet më tej në Europë dhe Kinë dhe pritet të tërheqë talente të reja të teknologjisë.

6.Turqia do të zgjerojë operacionin e saj ndaj forcave Kurde ne Siri, pavarësisht rrezikut të një përballje me Kombet e Bashkuara. Presidenti Trump paralajmëroi Turqinë që të heqë dorë nga operacionet ushtarake, për të shmangur përplasje.

7.Google zbulon hapjen e një kompanie të mbrojtjes kibernetike. Kompania e re, pritet të zbrapsë sulmet kibernetike përpara se të futen në rrjetin e organizatave.

8.Ish mjeku i ekpit Olimpik të SHBA, Larry Nassar, u dënua me 175 vite burg. 100 femra dhanë deklarata duke e akuzuar atë, për ngacmim seksual.

9.Një milioner 19 vjeçar në fushën e bitcoin, po udhëton nëpër botë në kërkim të një ekipi ëndrrash, për të krijuar një alternative ndaj botës së korruptuar të kriptovalutës. Erik Finman, u bë i njohur vitin e kaluar kur vlera monedhave të tij virtuale bitcoin, arritën vlerën $1 milion, duke bërë që të fitonte një bast me prindërit e tij dhe të mos kishte nevojë për të shkuar në universitet.

10.Presidenti i Egjiptit Abdel Fattah al Sisi, është kandidati i vetëm i mbetur në garën presidenciale në vend. Kundërshtarët e tij, janë arrestuar ose janë larguar nga gara, duke e lënë atë si kandidatin e vetëm në këto zgjedhje.

Burimi: Businessinsider.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0