Çfarë po ndodh midis Jeff Bezos dhe Donald Trump?

Çfarë po ndodh midis Jeff Bezos dhe Donald Trump?Në një zbulim tronditës të hënën, CNBC raportoi se Amazon dëshiron të padisë Presidentin Donald Trump për të përcaktuar, nëse ai personalisht luajti një rol në sigurimin e 10 miliardë dollarëve Microsoft dhe jo Amazon. Ai dha një kontratë qeveritare prej 10 miliardë dollarë për shërbimet e Cloud të ofruara në Pentagon, e njohur si Infrastruktura e Mbrojtjes së Ndërmarrjeve të Bashkuara (JEDI).

Për CNBC, Amazon tha se dëshiron të përcaktojë nëse Trump ndërhyri në operacionet qeveritare për përfitime të tij  personale, gjë që sipas kompansë, ai e ka bërë më parë.

Lexo: Trump i vendos Bezos një pseudonim të ri ndërsa tallet me divorcin e tij

“Presidenti Trump ka demonstruar në mënyrë të përsëritur gatishmërinë e tij për të përdorur pozicionin si president dhe komandant i përgjithshëm për të ndërhyrë në funksionet e qeverisë, përfshirë prokurimet federale, për interesa të tij”, tha zëdhënësi i Amazon. “Ruajtja e besimit të publikut në proçesin e prokurimit të vendit kërkon të zbardhet proçesverbali administrativ. Çështja është nëse presidenti i Shteteve të Bashkuara duhet të lejohet të përdorë buxhetin e DD për të ndjekur qëllimet e tij personale dhe politike”?

Bezos dhe Trump janë në mosmarrëveshje prej vitesh. Trump ka qenë veçanërisht kritik ndaj The Washington Post, që zotëron Bezos dhe ka thënë, që Bezos e përdor për të sulmuar atë dhe administratën e tij. Këtë akuzë, Post dhe Bezos e kanë mohuar. Trump gjithashtu ka akuzuar Amazon për mospagimin e taksave të mjaftueshme dhe për mbingarkimin e pjesës më të madhe të tatimeve jashtë shtetit. Ai madje ka kritikuar Amazon për pagesat e saj ndaj Shërbimit Postar të Sh.B.A-së.

Bezos, të cilin Trump e ka quajtur “Jeff Bozo”, ka goditur Trump-in në raste të shumta dhe ka synuar veçanërisht mbrojtjen e shtypit dhe lirinë e shtypit kundër sulmeve të vazhdueshme të Trump.

Lexo: Bill Gates mbetet amerikani më i pasur. Donald Trump në fund të listës

Por, Amazon dhe Bezos zbuluan diçka të padrejtë vitin e kaluar, kur Departamenti i Mbrojtjes njoftoi planet për t’ia dhënë Microsoft-it dhe jo Amazon kontratën e re të JEDI prej 10 miliardë dollarësh. Menjëherë pas kësaj, Amazon ngriti një padi kundër qeverisë, duke thënë se proçesi i tenderimit kishte “mangësi, gabime dhe paragjykime të paqarta”.

Deri më tani, presidenti nuk ka komentuar për lëvizjen e Amazon. Por, një gjë është e sigurt, lufta midis Trump dhe Bezos sapo ka filluar.

Burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0