Çfarë na mësuan 2 sipërmarrës të Silicon Valley në webinar! - Business Magazine Albania

Çfarë na mësuan 2 sipërmarrës të Silicon Valley në webinar!

Bota e sotme e biznesit ecën me ritme të shpejta dhe është gjithnjë në zhvillim, sipërmarrësit janë gjithmonë në kërkim të mënyrave për të qëndruar të përditësuar me zhvillimet më të fundit. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që operojnë në zemër të industrisë së teknologjisë, Silicon Valley. Me reputacionin e saj për inovacion dhe sukses, Silicon Valley ka qenë prej kohësh një destinacion ëndrrash për shumë sipërmarrës.

Në webinarin tonë më të fundit, dy sipërmarrës të suksesshëm ndanë përvojat e tyre për ndërtimin e kompanive të tyre në këtë rajon të gjallë dhe konkurrues. Nga sfidat me të cilat u përballën deri te mësimet që fituan, njohuritë e tyre ofrojnë mësime të vlefshme për sipërmarrësit aspirues në Shqipëri.

Ja çfarë mësuam nga përvoja në Silicon Valley e Leon Eisen dhe Gary Foëler:

  1. Do t’ju duhen gjithnjë njerëz dhe kontakte për t’ju ndihmuar të ndërtoni një kompani!
  2. Tregoni talentin tuaj dhe mos e mbani atë vetëm pas dyerve të mbyllura. Veproni!
  3. Shkëmbimi i njohurive është një hap shumë i rëndësishëm drejt krijimit të një kombi startup-esh për vendin tuaj.
  4. Në rastin e Shqipërisë ku nuk ka Venture Capitals, ju duhet të nxirrni kompaninë tuaj jashtë vendit dhe të mësoni si të prezantoheni përpara investitorëve të huaj.
  5. Nuk është e nevojshme të rikrijoni rrotën! Shkoni atje ku janë “peshqit e mëdhenj”. Mendërisht duhet të harroni vendin ku ndodheni dhe të bëheni global.
  6. Ju bëheni ajo që besoni dhe nëse doni të arrini diku, thjesht imagjinoni se ku dëshironi të shkoni.
  7. Mos u tregoni modest për atë që keni nëse doni ta bëni kompaninë tuaj të investueshme.
  8. Gjeni njerëz të suksesshëm, gjeni mentorë dhe këshilltarë dhe kërkoni ndihmë!
  9. Nëse doni të luani “golf”, duhet të luani me profesionistë!

E keni ndjekur webinarin live? Na tregoni se çfarë ju duk më interesante.

Vazhdoni të ndiqni AlbaniaTech për më shumë seri webinaresh lidhur me startup-et!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0