Buxhetet për videot online dhe influencuesit do të shohin rritjen më të madhe në 2022 - Business Magazine Albania

Buxhetet për videot online dhe influencuesit do të shohin rritjen më të madhe në 2022

influencuesit

Marketerët po planifikojnë të rrisin shpenzimet për format e tyre të preferuara të reklamave vitin e ardhshëm, kryesisht në video online, përmbajtje me influencer dhe reklama në mediat sociale, sipas një sondazhi të mbi 900 marketerëve të vjetër nga Kantar.

Reklamat video do të kenë rritjen më të përhapur në 2022, me një ndryshim neto në buxhet prej 76%. Përmbajtja e markës nga influencuesit zë vendin e dytë, në 71%, ndërsa reklamat në mediat sociale (70%) janë mbrapa.

Nga kjo mund të përfitojë YouTube, Instagram dhe TikTok të cilët miksojnë videot online, influencuesit dhe reklamat në mediat sociale.

Hulumtimi i Kantar tregon se konsumatorët janë më të gatshëm për reklamat në TikTok, ku janë reklamat më ‘argëtuese’ dhe renditet e para në kapitalin global të reklamave për markat. Ekuiteti i reklamave është një masë se ku përdoruesit vlerësojnë më shumë reklamat dhe kanë më pak gjasa t’i shikojnë reklamat negativisht.

Lexoni: Strategjia e Bidenit, “punëson” 50 influencera për të bindur të rinjtë që të vaksinohen

Sidoqoftë, ndërsa pothuajse 70% e marketerëve mendojnë se TikTok është novator, vetëm rreth një e katërta thonë se është e besueshme. Kjo mund të ndihmojë në shpjegimin pse gjysma e markave kryesore nuk kanë prezencë në aplikacion.

Reklamimi ofline lufton, megjithatë, me një përvojë pozitive nga konsumatorët që nuk përkthehen në investim. Në të gjitha kanalet mediatike, online dhe ofline, reklamat e kinemasë renditen të parat në kapitalin global të reklamave midis konsumatorëve. Në të njëjtën kohë, buxhetet e reklamave në kinema po shkurtohen nga marketerët, me një ndryshim neto prej -20% në 2022.

Marketerët po shkurtojnë gjithashtu reklamat në revista (-53%) dhe gazeta (-55%), pavarësisht se të dy kanë shënuar shumë në mesin e konsumatorëve.

Ndër kanalet e mediave online, konsumatorët janë më pozitivë për reklamat podcast, me marketerët që investojnë më shumë këtë vit (ndryshim neto prej 45%). Përmbajtja e influencuesve zë vendin e dytë me konsumatorët, ndërsa reklamat e e-commerce janë të tretat.

Të dhënat e WARC parashikojnë që investimet në reklamat online të rriten me 16% në 2022, duke e bërë atë formatin më të shpejtë në rritje vitin e ardhshëm. YouTube do të përfitojë nga ky ndryshim në buxhete, me të ardhurat nga reklamat të rriten me 84%, dhe TikTok do të tërheqë më shumë investime pasi baza e përdoruesve të tij rritet me shpejtësi.

Sfida për shumë marka, megjithatë, është se si të harmonizohet krijimi i markës dhe marketingu i performancës në një strategji kohezive.

/warc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0