Britania, një komb i varur nga smartfonët


Britania po bëhet një komb i varur nga smartfoni, me më shumë se gjysmën e popullsisë duke pranuar se përdorin shumë pajisjen e tyre, sipas një sondazhi të ri.

Një e treta e të anketuarve thanë se zgjoheshin për t’iu përgjigjur mesazheve ose për të kontrolluar pajisjen e tyre në mes të natës dhe 11 përqind pranuan të përdorin telefonin e tyre gjatë kalimit të rrugës.

Gjetjet në sondazhin vjetor të Deloitte tregojnë një pamje të një populli i cili është shumë i lidhur me telefonin. Më shumë se një e treta e të anketuarve shikojnë smartfonët e tyre brenda pesë minutave të zgjimit dhe 55% e bëjnë këtë brenda një çerek ore. Në fund të ditës, më shumë se tre të katërtat (79%) kontrollojnë smartfonët e tyre brenda orës së fundit para se të shkojnë në gjumë.

Hulumtimi gjithashtu tregoi se gjysma e të gjitha ushqimeve në Mbretërinë e Bashkuar të marra në shtëpi me miqtë apo familjen – rreth 20 milionë në javë – janë ndërprerë nga individët që përdorin smartfonët e tyre.

Studimi tregon se 85% e të rinjve 16-75 vjeç kanë akses në një smartphone, me 4 pikë përqindjeje nga viti i kaluar dhe 33 pikë përqindjeje nga 2012. Në moshën 18 deri në 24 vjeç, 96% kanë qasje në një smartphone, zbuluan studiuesit.

Paul Lee, kreu i kërkimeve për teknologji, media dhe telekom në Deloitte, tha: “Shumica e njerëzve mund të lidhen me telefonët e tyre si “zombi”. Megjithatë, është e rëndësishme të pranojmë se këto pajisje janë gjithashtu gjithnjë e më shumë, lidhja e detyrueshme mes njerëzve dhe së shpejti do të bëhet mënyra kryesore për të komunikuar, ndërvepruar dhe për të bërë marrëveshje me klientët dhe qytetarët. ”

/TheIndependent

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale