Bota do të ketë më shumë milionerë pas humbjes së pasurisë në vitin 2022 - Business Magazine Albania

Bota do të ketë më shumë milionerë pas humbjes së pasurisë në vitin 2022

Ndërsa 500 njerëzit më të pasur në botë kanë humbur 1.4 trilion dollarë pasuri kumulative në gjysmën e parë të vitit, Credit Suisse sheh një rikuperim të shpejtë, veçanërisht për tregjet në zhvillim.

Banka zvicerane pret që Kina të vazhdojë të krijojë pasuri masive edhe pse ekonomia e saj po shfaq shenja ngadalësimi mes bllokimeve dhe goditjeve nga Covid në sektorë si teknologjia dhe pasuritë e patundshme.

“Pavarësisht inflacionit dhe pengesave të luftës Rusi-Ukrainë, ne besojmë se pasuria totale globale do të vazhdojë të rritet”, thuhet në raport. “Ne presim që pasuria e familjeve në Kinë të vazhdojë të arrijë Shtetet e Bashkuara, duke avancuar ekuivalentin e 14 viteve të SHBA-së midis 2021 dhe 2026.”

Lexo edhe: Gautam Adani kalon Bezos. I dyti më i pasur në botë, pas rënies së aksioneve teknologjike

Credit Suisse parashikon se pasuritë private do të rriten me 36% në 169 trilion dollarë deri në vitin 2026, me pasurinë për të rritur që do të rritet me 28% globalisht dhe do të kalojë 100,000 dollarë në 2024. Numri i individëve me vlerë neto ultra të lartë — ata me më shumë se 50 milionë dollarë — do të arrijnë në 385,000.

Tregjet në zhvillim u goditën fort gjatë pandemisë Covid-19 dhe rritja e pasurisë u ngadalësua. Por ata rifituan vrullin vitin e kaluar dhe Credit Suisse pret që ata të ngushtojnë hendekun me botën e zhvilluar në pesë vitet e ardhshme. Pasuritë do të rriten me 10% çdo vit në ekonomitë në zhvillim, krahasuar me një rritje prej 4.2% në vendet me të ardhura të larta./ Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0