Bizneset lokale ofrojnë paketa sigurie për të rritur turizmin veror

Bizneset lokale

Në janar, kur departamenti i turizmit në Dakotën e Veriut përgatiti planin e udhëtimeve për vitin 2020, koronavirusi sapo kishte regjistruar rastet e para në Sh.B.A. Megjithatë, me mbërritjen e verës, slogani – “Ndiqni kureshtjen tuaj, jo turmat” – dëshmoi se po funksiononte siç duhet. Udhëtimet, që shmangin turmat tani kanë një emër: “safe-caution” (masa sigurie).

Udhëtimi veror në Sh.B.A do të bjerë të paktën 15 përqind krahasuar me vitin e kaluar, me udhëtime ajrore nën 74 përqind, sipas një raporti të qershorit nga AAA dhe IHS Markit. Megjithatë, udhëtimi me makinë është rikthyer në një mënyrë të vrullshme. Bizneset në disa qendra të caktuara të turizmit të brendshëm janë të detyruar për një nxitje – domethënë, nëse ata mund të zotërojnë protokollet sociale të distancimit dhe pastërtisë që janë bërë shenjë dalluese e një “mase të sigurt”.

Kampet shoqërore, ecjet me biçikletë dhe ekskursionet në natyrë miqësore familjare po përjetojnë popullaritet këtë periudhë. Për këtë arsye agejncitë u ofrojnë udhëtarëve  kryesisht udhëtime në vende të hapura, ku përgatisin mish dhe zbatojnë praktikat e distancimit.

“Ne jemi optimistë që pasi mjedisi të bëhet më pak kufizues dhe pasi protokollet e sigurisë të përmirësohen të gjitha, ne do të shohim një kurbë me të vërtetë në rritje,” thotë Sara Otte Coleman, drejtoreshë e turizmit dhe marketingut në Dakotën e Veriut. Ajo shton se Covid-19 tashmë e ka bërë sezonin veror më të nënshtruar. Dakota e Veriut ka humbur 650 milionë dollarë në shpenzimet e vizitorëve që nga 4 korriku, thotë Otte Coleman.

Turistët po frekuentojnë pikat e pushimeve malore dhe rurale, madje po e shndërrojnë këtë në diçka normale, thotë Mary Kate Buckley, presidentja e Jackson Hole Mountain Resort, një vendpushim skish. “Ndjehem sikur po përjetojmë një verë krejt ndryshe,” thotë ajo.

Airbnb raportoi një interes të shtuar për prenotimet e datës 4 Korrik në rajonet malore Adirondack dhe Catskill të Nju Jorkut dhe Berkshires. Bankat e jashtme të Karolinës së Veriut, të ndara nga kontinenti, po përfitojnë gjithashtu.

Duke pare trendet në rritje, zyrat e turizmit po rregullojnë planet e tyre të marketingut, duke shpresuar të shohin kthime më të mëdha në zonat malore. “Unë mendoj se të gjithë kanë ndryshuar strategjitë e tyre,” thotë Otte Coleman. Departamenti i saj vonoi fushatat e saj të marketingut dhe fillimisht synoi Dakotën e Veriut përpara se të zgjerohej në shtetet fqinje.

Rajoni Adirondacks i Nju Jorkut, i cili përfshin vendpushime të njohura si Liqeni George, gjithashtu rriti përpjekjet e tij para 4 Korrikut, thotë Michael Bittel, president dhe CEO i Dhomës Rajonale të Tregtisë Adirondack. Qëllimi ishte të bindte njerëzit në zonën e metrosë në New York City për të zëvendësuar pushimet e tyre në plazh me pushimet në male.

“Njerëzit kanë qëndruar të izoluar disa muaj. Prandaj ata nuk duan të shkojnë diku tjetër për t’u izoluar apo për t’u infektuar,” thotë Bittel. “Ata e dinë që ne kemi punuar shumë për të qëndruar të shëndetshëm këtu.” Dhoma Adirondack, së bashku me Dhomën Rajonale të Liqenit George dhe Departamentin e Turizmit në Qarkun Warren, ka marrë rreth 50 përqind më shumë thirrje nga vizitorët e mundshëm në krahasim me vitin e kaluar, thotë ai./ INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale