Bitcoin tejkalon 8,000 dollarë. A po kthehen kohët e arta të vitit 2017?


Në pranverën e vitit 2017, pas disa muajsh tregtimi, çmimi i Bitcoin filloi të rritet – nga 1,000 dollarë në fillim të Prillit në 2,500 dollarë në mes të Majit. Deri në Gusht çmimi ishte në 4.000 dollarë. Tregtia ishte e ndezur dhe rëniet ishin të papritura, por vlera e tij gjithmonë e mori veten, duke arritur nivele të reja në çështje javësh. Vetëm në muajin Nëntor, çmimi filloi me rreth 6.500 dollarë dhe përfundoi me mbi 10.000 dollarë (të gjitha të dhënat nga CoinMarketCap).

Lexoni: Coinbase po lançon një kartë debiti bitcoin në Europë

Dy vjet më vonë, çmimi i Bitcoin pati një trajektore të ngjashme. Javën e kaluar, kaloi çmimin prej 6.000 dollarë për herë të parë këtë vit. Vetëm pesë ditë më vonë, Bitcoin u rrit në 8,000 dollarë dhe aktualisht është duke tregtuar në 8,067 në Coinbase. Gjithashtu u rritën çmimet e kriptovalutave të tjera.

Numrat kanë ndryshuar dhe shumë miliona janë derdhur në biznese me bazë bllockchain që atëherë, kështu që aksionet janë shumë më të larta këtë herë. Por është e vështirë të mos vërehen ngjashmëritë. Ashtu si në vitin 2017, ekziston frika që Kina të ndalojë këtë apo çdo aspekt të kriptovalutave. Ashtu si në atë kohë, shkëmbimet më të mëdha të kripto-valutave po hakohen, me hakerët që largohen me miliona. Investitorët e njohur si Warren Buffet janë edhe një herë duke u tallur me Bitcoin. Ekziston frika se Tether do të shkatërrohet – edhe pse, kjo frikë ka qenë për vite dhe në të vërtetë kurrë nuk u largua. Dhe përsëri, flitet për investitorët institucionalë që hyjnë në lojë, por këtë herë shumë më fuqishëm.

Ka një arsye pse çdo fond investimi ka një njoftim duke thënë se performanca e kaluar nuk është garanci për rezultatet e ardhshme. Në tregjet, historia bën jehonë, por rrallë herë e përsërit të kaluarën. Çmimi i Bitcoin dhe kriptovalutave të tjera, mund të bjerë ndjeshëm (siç ka bërë shumë herë më parë) dhe nuk mund ta marrë veten kurrë.

Me fjalë të tjera: Mos besoni se Bitcoin do të shkojë në 20,000, vetëm për shkak se shkoi në vitin 2017.

Si gjithmonë, është e vështirë për të identifikuar arsyet e rritjes së çmimit të Bitcoin. Sigurisht që ka pasur lajme të këqija për t’i dhënë pauzë investitorëve. Por kohët e fundit ka pasur një lajm pozitiv.

Të hënën, tregu i kriptovalutave Bakkt tha se do të fillonte testimin në Korrik. Bakkt është një projekt i mirë-financuar që pritet të bëhet një lojtar i madh ​​dhe një mënyrë e re për investitorët institucionalë dhe profesionalë për të hyrë në tregun e kriptomonedhave. E Hëna ishte gjithashtu fillimi i konferencës Consensus në New York City, e cila tradicionalisht (me përjashtim të vitit 2018) ka qenë në një kohë kur çmimet e kripto-monedhave rriten.

Lexoni: Përgjigjet më të zakonshme në lidhje me pyetjet që bëhen rreth Bitcoin

Consensus është gjithashtu në një periudhë ku eBay mund të shpallë mbështetje për kriptovalutat. Sidoqoftë, nuk kemi dëgjuar asgjë zyrtare nga eBay, por sigurisht që është e mundur, veçanërisht në një kohë kur një kompani si Facebook thuhet se po zhvillon kriptomonedhën e vet dhe kërkon të kthejë e-commerce në favor të saj.

Sidoqoftë, kohëra interesante shtrihen përpara për Bitcoin dhe për kriptomonedhat e tjera. Çmimet janë po aq të paqëndrueshme sa kurrë më parë, por infrastruktura themelore nuk ka qenë kurrë kaq solide dhe shuma e parave të derdhura ​​nuk ka qenë kurrë më e madhe.

burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale