Bishtat e cigareve, një rrezik që vjen në tavolinat tona


Ndotja e oqeanit është një çështje shumë serioze dhe kohët e fundit duket se po rritet shumë vëmendja e saj në lajmet e ditës. Shpesh, kur dëgjojmë termin “ndotje e oqeanit”, janë plehëra, shishet dhe mbeturinat e tjera plastike që na vijnë në mendje, por ekziston një lloj tjetër i mbeturinave që është shumë më keq dhe deri më tani ka marrë shumë më pak vëmendje se sa meriton.

Lexoni: Për të reduktuar ndotjen e ajrit, Brukseli ofron transport publik falas

Tani në qendër të vëmendjes janë filtrat e cigareve. Në fillim, ato mund të duken të vogla dhe relativisht të padëmshme, por mund të shkaktojnë dëme të pakthyeshme për oqeanet dhe kafshët e egra në përgjithësi, veçanërisht në rrezikun në të cilin gjenden aktualisht. NBC News publikoi së fundmi një raport duke cituar të dhënat e mbledhura nga OJQ Ocean Conservancy, e cila ka organizuar pastrimet e plazheve që nga viti 1986.

Sipas të dhënave të mbledhura nga Ocean Conservancy, rreth 60 milionë filtra cigaresh janë mbledhur që nga viti 1980, që tejkalon masivisht numrin e qeseve plastike, mbështjellësve të ushqimit, shisheve të pijeve ose plehërave të tjera të pastruara nga oqeanet tona.

Disa vizitorë të plazhit i hedhin filtrat e tyre direkt në plazh. Në raste të tjera, bishtat lëvizin nga shiu në lumenj, pastaj në degë të tjera të ujit dhe më në fund në det, ku ato kthehen nga dallgët në plazhe.

Ndërsa nuk është e pazakontë që njerëzit e trajtojnë natyrën si një tavëll, qoftë nga përtacia apo mosrespektimi, shumica e duhanpirësve nuk e kuptojnë se sa e madhe dhe e dëmshme sjellja e tyre mund të jetë, jo vetëm për mjedisin dhe ekosistemin, por edhe për veten e tyre si konsumatorë.

Pse filtrat e cigareve janë më të dëmshme se sa mendohet?

Shumica e filtrave të cigareve përbëhen së paku nga një pjesë e acetatit të celulozës, e cila është, në vetvete, një produkt natyral. Si rezultat, shumë njerëz supozojnë se filtrat e cigareve janë biodegraduese. E vërteta, megjithatë, është se një plastikë që nuk është e biodegradueshme shpesh formohet kur acetati i celulozës përpunohet, kështu që në të vërtetë nevojitet jashtëzakonisht shumë kohë që filtrat e cigareve të dekompozohen.

Lexoni: Sipas një studimi të ri, ndotja e ajrit ju bën më pak inteligjentë

Derisa filtrat të fillojnë të dekompozohet, ato gjithashtu lëshojnë të gjithë ndotësit që absorbohen nga tymi, duke përfshirë substanca të tilla si nikotina, arseniku dhe plumbi. Këto, si dhe plastika, konsumohen më pas nga krijesa të ndryshme të detit dhe nëse kjo nuk është mjaft e tmerrshme, në fund ato përfundojnë në ushqimin tonë përsëri.

Megjithëse industria e cigareve po shqyrton zgjidhje më të gjelbëra për prodhimin e filtrave të cigareve dhe e ka bërë këtë për disa kohë, duhanpirësit po nxiten – si për hir të natyrës ashtu edhe për hir të shëndetit publik – të marrin në konsideratë përpjekjen për të shkatërruar bishtat e cigareve me përgjegjësi.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale