Për të reduktuar ndotjen e ajrit, Brukseli ofron transport publik falas


Qeveria e Brukselit ka njoftuar se sistemi i transportit publik dhe biçikletave do të jenë falas për përdorim të përditshëm kur ndotja e ajrit të arrijë norma të larta të vendosura nga Bashkimi Europian.

Në ditët me smog, autoritetet shtetërore gjithashtu planifikojnë të ndalojnë përdorimin sobave me dru dhe uljen e kufijve të shpejtësisë së automjeteve me një të tretën.

Këshilli i qytetit Belg pret që propozimi të vihet në zbatim të plotë në verë.

Qyteti po përpiqet gjithashtu të përmbushë standardet e BE për cilësinë e ajrit duke elektrizuar autobusët publikë dhe duke krijuar zona të ulëta të emetimit të karbonit.

“Ideja nuk është që të ndalojmë qarkullimin e makinave në qytet, por të gjejmë një balancë të re,” tha ministri i transportit në Bruksel, Pascal Smet.

“Hulumtimet tregojnë se sa më shumë hapësirë i jepni makinave, aq më shumë makina ju tërhiqni,” tha Smet.

Brukseli nuk është kryeqyteti i parë evropian që bën këtë lëvizje. Në vitin 2016, në Paris, të gjitha mjetet e transportit u bënë falas pas një tejkalimi të ndotjes së ajrit.

Qeveria gjermane po planifikon gjithashtu të ofrojë transport publik falas në qytetet që vuajnë nga ndotja e ajrit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale