Bill Gates investon miliona dollarë në robotët bujqësorë - Business Magazine Albania

Bill Gates investon miliona dollarë në robotët bujqësorë

robotë bujqësorë

Bill Gates vazhdon të investojë në kompani të lidhura me mjedisin. Themeluesi i Microsoft vendosi paratë e tij në një startup që zhvillon robotë, të cilët mund të rrisin bimë në mënyrë të qëndrueshme.

Sipas një raporti, “Iron Ox”, një startup në Silicon Valley, arriti të mbledhë së fundi 50 milionë dollarë në një raund të udhëhequr nga manjati Breakthrough Energy Ventures.

Startup-i po zhvillon robotë, të cilët janë të integruar në një sistem hidroponik me konsum 90% më pak ujë sesa fermat tradicionale.

Hidroponia i referohet bujqësisë pa tokë, është një metodë e rritjes së bimëve duke përdorur zgjidhje minerale.

Lexoni: Bill Gates “u jep mësimin” që u duhej miliarderëve që përpiqen të shkojnë në hapësirë

“Investitorët e klasit botëror e dinë se çështja më e rëndësishme e njerëzimit është të frenojë ndryshimet klimatike. Për të arritur këtë, ne nuk mund të kënaqemi me prodhim gjithnjë e më të qëndrueshëm dhe nuk mund t’u kërkojmë konsumatorëve të angazhohen për shije, komoditet ose vlerë”, tha themeluesi dhe CEO i “Iron Ox”, Brandon Alexander.

Robotët kanë sensorë që i lejojnë të masin nivelet e azotit dhe aciditetit të ujit, me qëllim rritjen e shëndetshme të bimëve. Kompania teknologjike ka kultura luleshtrydhe, borzilok tajlandez dhe po zhvillon ato të domateve, majdanozit dhe koriandrit. “Iron Ox” operon me ferma në Kaliforninë Veriore dhe, në fillim të këtij viti, filloi ndërtimin e një ferme të re me madhësi afërsisht 49.7 mijë metra katrorë në Lockhart, Teksas.

Bill Gates dhe energjia e rinovueshme

Kohët e fundit, Breakthrough Energy njoftoi se arriti të mbledhë afër 1 miliard dollarë për të zhvilluar energji të pastra që do të jenë kryesore për të luftuar ndryshimet klimatike. Ndër shtatë korporatat investuese janë kompani të mëdha si American Airlines, Bank of America dhe General Motors.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0