Bill Gates dhuron 4.6 miliardë dollarë për bamirësi

Bill Gates dhuron 4.6 miliardë dollarë për bamirësi


Bill Gates, njeriu më i pasur në planet, dhuroi 4.6 miliard dollarë, donacioni më i madh i dhënë ndonjëherë që kur nisi fondacionin e bamirësisë Bill & Melinda Gates.

Gates dhuroi 64 milion aksione të Microsoft. Me shumë gjasa këto para do të shkojnë në drejtim të fondacionit që themeloi me bashkëshorten e tij në 2000.

Aksionet e dhuruara përbëjnë 5% të pasurisë së tij prej 90 miliardë dollarësh. Ky dhurim redukton aksionet e Gates në Microsoft, kompani të cilën e themeloi në 1975.

Fondacioni i tyre është shndërruar në një prej nismave më të mëdha në botë të bamirësisë me fonde që kalojnë vlerat e 40.3 miliard dollarëve. Bill dhe Melinda Gates kanë dhuruar 35 miliardë dollarë që nga 1994. Ata dhuruan 16 miliardë dollarë në  vitin 1999 dhe 5.1 miliardë një vit më vonë.

Dhurimi më i fundit është donacioni më i madh dhënë ndonjëherë duke tejkaluar kontributin 3.2 miliard dollarësh të investitorit Warren Buffet për fondacionin Gates muajin e kaluar.

Që nga viti 2013 Gates është njeriu më i pasur në planet.

/TheGuardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0