Bëhuni gati për “Future of Fintech 2024: Drejt rritjes elastike dhe gjithëpërfshirëse në WB6” - Business Magazine Albania

Bëhuni gati për “Future of Fintech 2024: Drejt rritjes elastike dhe gjithëpërfshirëse në WB6”

Bëhuni gati për “Future of Fintech 2024: Drejt rritjes elastike dhe gjithëpërfshirëse në WB6”

Zbulimi i një formacioni mbresëlënës të folësve vizionarë dhe programit dinamik më 21 Mars 2024 në orën 9.30 në Hotel Rogner, Tiranë.
Duke marrë parasysh përvojën e sipërmarrjes, INNVEST ka krijuar një përmbledhje gjithëpërfshirëse të trendeve, duke u zhytur më thellë në parashikimet se çfarë do të sjellë viti 2024 në FinTech.

Ndërsa industria globale FinTech vazhdon të rritet dhe të përshkallëzohet, ekosistemi i shërbimeve financiare prezantohet me mundësi dhe sfida të reja. FinTech-të shpesh kërkojnë të rinovojnë ato modele biznesi dhe ofrojnë produkte dhe shërbime të reja ndërsa zgjerohen në tregje të reja, ndonjëherë mes pasigurive të konsiderueshme rregullatore dhe politikash.
Duke pasur parasysh mjedisin fintech që po zhvillohet me shpejtësi, kërkimet empirike shtesë, me të dhëna të besueshme dhe rezultate të arritshme, do të ishin një mjet i vlefshëm për vendimmarrësit e fintech dhe sektorit publik. Ato ilustrojnë se FinTech rajonaln dhe global po përfiton nga kërkesa e fortë e konsumatorëve për shërbime financiare digjitale për të ruajtur vrullin e rritjes, duke përshtatur modelet e tyre të biznesit dhe ofertat e produkteve për t’iu përshtatur mjedisit në ndryshim dhe ndonjëherë shumë sfidues dhe po zgjerojnë gjithnjë e më shumë ofrimin e shërbimeve financiare për konsumatorët dhe bizneset e pashërbyera duke adresuar çështjet gjinore dhe të qëndrueshmërisë. Industria globale fintech po demonstron forcë dhe elasticitet. Duke parë përpara, inteligjenca artificiale (AI), ekonomia digjitale, si dhe bankimi i hapur janë çështjet që merren parasysh fintech-u si më i rëndësishmi për zhvillimin e industrisë në të ardhmen e afërt. AI ishte lider, me 70% të fintech-ve që e përmendin atë si temën më të rëndësishme për zhvillimin e industrisë fintech në pesë vitet e ardhshme. Udhëheqja e ndryshimit për një të ardhme financiare më me ndikim. Këtu liderët e industrisë dhe vizionarët bashkohen për të eksploruar teknologjinë më të avancuar të financave digjitale dhe për t’u lidhur me palët e interesuara, duke fituar njohuri  për të ardhmen e teknologjisë  Konferenca vjetore  kushtuar inovacionit FinTech po zhvillohet në eventin Future of Fintech në Tiranë, më 21 mars 2024 duke përmbledhur të dhëna të reja rreth fushës.
Çdo vit Innvest mbledh më shumë se 30 folës me ndikim dhe ekspertë të industrisë rajonale për të diskutuar gjendjen aktuale dhe të ardhmen e Fintech.
Ngjarja tregon ekosistemin e lulëzuar të Shqipërisë dhe rajonit të Ballkanit dhe potencialin e tij, eksploron temat më në trend dhe krijon mundësinë më të mirë të rrjetëzimit për komunitetin Fintech.

Lexo edhe: INNVEST Summit 2023: E ardhmja e Financave në WB6

“Future of  FinTech –  Drejt rritjes elastike dhe gjithëpërfshirëse në WB6” mbështetet nga Visa dhe aktorë të tjerë të rëndësishëm në WB6. Visa është rrjet i besuar dhe lider botëror në pagesat dixhitale, duke punuar për të hequr barrierat dhe për të lidhur më shumë njerëz me ekonominë globale. Qëllimi i kompanisë është t’i përmirësojë të gjithë, kudo duke qenë mënyra më e mirë për të paguar dhe për t’u paguar. Visa është krenare që është partner ekskluziv i  INNVEST summit dhe prezanton ndikimin e tyre social dhe punën e Fondacionit Visa. Nëpërmjet dhënies së granteve dhe investimeve, ky fondacion i jep prioritet rritjes së bizneseve të vogla dhe mikro të ndryshme dhe gjithëpërfshirëse gjinore. Fondacioni gjithashtu mbështet nevojat më të gjera të komunitetit dhe reagimin ndaj fatkeqësive në kohë krize.

Një aktivitet kyç i nismës Future of Fintech do të sjellë organizimin e një paneli për të kuptuar gjendjen e industrisë ballkanike të fintech. Duke punuar me një folëse kryesore të kuruar me kujdes si znj. Luljeta Minxhozi, Zëvendësguvernatore e Bankës së Shqipërisë; z. Yevgen Lisnyak; Drejtues i Partneriteteve Strategjike, Fintech dhe Ventures në Visa CISSEE; znj. Delina Ibrahimaj, Ministre e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit; Z. Blendi Gonxhe, Ministër i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacioni; Z. Eduard Shalsi, Kryetar i Ekonomisë ; Komisioni i Financës i Kuvendit të Shqipërisë, Igli Gjelishti, Drejtor i Përgjithshëm në dev.al dhe të ftuar të tjerë të rëndësishëm të ftuar të 50 fintech-ve në të gjithë industrinë e Fintech, ky event do të prodhojë njohuri të zbatueshme për të informuar zhvillimin e tregut fintech dhe rregullimin e bazuar në prova.

Ndërsa industria vazhdon të rritet, dhe ndërsa teknologjitë përparojnë dhe modelet e biznesit të fintech evoluojnë, sigurisht, nxitësit kryesorë të rritjes dhe sfidat urgjente për industrinë do të ndryshojnë. INNVEST është i kënaqur të përfaqësojë këtë ngjarje të rëndësishme vjetore, e cila do të fokusohet në fushat kryesore të diskutimit, duke përfshirë demografinë e biznesit FinTech, performancën e tregut, faktorët e rritjes së tregut, perceptimet rregullatore, angazhimet e klientëve dhe aktivitetet FinTech me përfitime shoqërore dhe ekonomike.

Katër shtyllat kryesore të së ardhmes së Fintech konsistojnë në:

Financing the Future:Ngritja e Teknologjive Financiare të Qëndrueshme, Përqafimi i mundësisë së Bankimit së Hapur dhe produkteve inovative.
Disrupting for Good: Fuqia e AI,

The Next Phase in Fintech: Një sy në të ardhmen e fintech.

Next-Gen Finance:Trendet që do ndryshojnë lojën e Fintech 2024, Super Apps in a Hyper- Connected World: Provimi se më pak është më shumë dhe e ardhmja e Fintech Takeaways

Kryesisht, diskutimet në panel  dhe formatet e tjera të diskutimit përfshijnë temat më të interesante si blockchain dhe kripto, financa të integruara, bankim i hapur, AML, AI, siguria kibernetike, fintech e klimës dhe shumë të tjera. Ndërsa industria globale fintech vazhdon të rritet dhe të zhvillohet, është e domosdoshme që ritmi i inovacionit rregullator dhe mbikëqyrës të përputhet me atë të inovacionit financiar.

ℹ️ Shkarkoni axhendën

https://jumpshare.com/v/C2htdcS6pfOyPTLq9Pdp

“Ne jemi të kënaqur të prezantojmë këtë ngjarje të rëndësishme vjetore, e cila do të fokusohet në fushat kryesore të diskutimit, duke përfshirë demografinë e biznesit FinTech, performancën e tregut, faktorët e rritjes së tregut, rregullat rregullatore. perceptimet, angazhimet e klientëve dhe aktivitetet FinTech me përfitime shoqërore dhe ekonomike. Për partnerët tanë, ju ftojmë të eksploroni këto të dhëna” – tha Fabiola Duro.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0