BE jep 15 milionë euro grante për bizneset e vogla në Ballkanin Perëndimor

Ballkani Perëndimor

Bashkimi Evropian do të japë 15 milionë euro grante shtesë për bizneset e vogla të prekura nga kriza e Covid-19, në vendet e Ballkanit Perëndimor, njoftoi Komisioni Evropian, të martën.

Kjo shumë do t’i shtohet kredisë së butë prej 70 milionë euro të miratuar nga Banka Evropiane për Zhvillimit (EBRD). Kredia do të lëvrohet përmes bankave rajonale partnere me EBRD.

Komisioneri për Zgjerim, Oliver Vralehey tha se “bizneset e vogla dhe të mesme janë jetësore për Ballkanin Perëndimor dhe ato janë prekur në mënyrë të vecantë nga kriza. Ndaj, ne sëbashku me EBRD po rrisin mbështetjen ndaj rajonit — jo vetëm për të mbajtur në jetë bizneset, por edhe për të forcuar qendresën e tyre dhe hedhur farat oër një rimëkëbje të qëndrueshme”.

Lexoni: Takim për Ekonominë Qarkulluese, rritja e ndërgjegjësimit të OShC-ve dhe NVM-ve

“Ne jemi të angazhuar për të mbështetur bizneset gjatë këtyre kohëve të vështira, tha zëvendëspresidenti i EBRD Pierre Heilbronn. “Fondet tona shtesë do të mbështesin më shumë ringritjen ekonomike dhe bashkëpunimin mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor”, shtoi ai.

Kjo masë shtesë është pjesë e paketës së BE-së për Riaktivizimin Ekonomik prej 455 milionë euro grante dhe 1.7 miliardë kredi me kushte preferenciale, për sektorin privat në Ballkanin Perëndimor, të njoftuar në fillim të vitit.

Bashkimi Evropian dhe Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim po përshpejtojnë mbështetjen për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme (NVM) në Shqipëri, Bosnje dhe Hercegovinë, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni e Veriut dhe Serbi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale