Bashkimi Europian i akordon Shqipërisë 50 milionë euro për luftën kundër Covid-19


 

Bashkimi Europian i jep Shqipërisë 50 milionë euro në liftën kundër koronavirusit. Pjesë e mbështetjes s BE-së për vendet e prekura bëhet kështu edhe Shqipëria.

Lajmin u bërë të ditur përfaqësia e BE-së në Tiranë dhe u mirëprit nga zyrtarët e lartë vendas,  kryeministri, presidenti dhe kreu i opozitës.

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, shkruan nambasadori i BE-së Luigi Soreca mediat sociale

” I lumtur të njoftoj ndihmën konkrete të BE-së për #Shipërinë në luftën kundër #COVID19. 

4 mln€ për pajisje dhe mbështetje shëndetësore

11 mln€ për mbrojtjen sociale

deri në 35 mln€ për rimëkëmbjen ekonomike.

BE-ja është gjithmonë me në kohë nevoje. Jemi gjithmonë me Shqipërinë’.

“Zoti i shqiptarëve është i Madh’, shkruan Edi Rama në Facebook.

Lexo: Shqipëria Që Duam: Kanali ku mund të komunikoni për problemet tuaja në këtë kohë pandemie

Në vend sa vjen dhe shtohen rastet e të prekurve me Covid-19. Prandaj duhet të bëjmë kujdes dhe të kujdesemi për njëri tjetrin!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale