Banka Qendrore e Kosovës: rritje ekonomike 3.5 % për 2015-ën

Banka Qendrore e Kosovës: rritje ekonomike 3.5 % për 2015-ën


Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza, në konferencën e fundvitit ka thënë se viti 2015 përmbyllet me normën e rritjes prej 3.5 për qind.

Sipas Hamzës, remitancat, investimet e huaja dhe kreditimi ka ndikuar në këtë normë të rritjes ekonomike.

Hamza po ashtu tha se sipas të dhënave të BQK-së investimet e huaja direkte deri tani kanë arritur në afër 300 milionë euro.

/Telegrafi/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0