Banka Botërore: Ekonomia shqiptare në recension 8.4 % këtë vit

Banka Botërore: Ekonomia shqiptare në recension 8.4 % këtë vit

Banka Botërore

Rimëkëmbja ekonomike në Shqipëri do të jetë e ngadaltë dhe e varur nga përfundimi i pandemisë COVID-19. Në këtë konkluzion ka dalë Banka Botërore në raportin ekonomik për vendet e Ballkanit Perëndimor, teksa paralajmëron recesion 8.4%, të ndikuar nga ulja e konsumit, eksporteve dhe e turizmit në vendin tonë.

Shqipëria është një nga vendet që ka marrë goditjen më të madhe në rajon, së bashku me Malin e Zi dhe Kosovën, ndërsa pjesa tjetër do të ketë një recesion të moderuar në 3 deri në 4%.

Lexoni: Robotët do të zëvendësojnë punëtorët deri në vitin 2025

Kriza shëndetësore në vend është kthyer në një krizë të fortë konsumi, që është edhe faktori kryesor në këtë recesion. Ndërsa varësia e lartë nga turizmi dhe dërgesat më të ulëta të emigrantëve kanë ndikuar, gjithashtu, në tkurrjen e ekonomisë.

Për vitin e ardhshëm Banka Botërore pret një rritje ekonomike në vetëm 5%, por edhe kjo vetëm nëse pandemia do të mbyllet brenda këtij viti.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0