Apple ka një zgjidhje për një nga problemet më të mëdha të sigurisë.

Apple ka një zgjidhje për një nga problemet më të mëdha të sigurisëApple ka një propozim për të  zgjidhur një nga problemet më të mëdha që sot ekziston: problem i sigurisë. Ky propozim nga Apple gjithashtu pritet të lehtësojë edhe përdorimin nga qytetarët. Propozimi mbështetet edhe nga inxhinierët e Google. 

Me siguri keni patur vështirësi ose ju ka marrë shumë kohë, kur keni hyrë në një llogari bankare. Banka juaj dërgon një kod 6-8 shifror në telefonin tuaj, që pastaj e vendosni në faqen e internetit të bankës. Kjo ka për qëllim të konfirmojë që vetëm pronari i llogarisë është në gjendje të regjistrohet, duke dërguar kodin në numrin e telefonit të regjistruar në llogari.

Lexo: Analistët: Problemi më i madh i Huawei është pasiguria

Problemi është që kur të merrni atë kod, duhet ta vendosni ju personalisht. Jo të humbisni kohë duke gjetur kodin ose mund ta keni harruar atë. Asnjëra nuk është e dobishme.

Përveç kësaj, sistemi aktual prezanton mundësinë që një sulm hakerash mund të prishë informacionin e llogarisë tuaj dhe të nxisë bankën tuaj t’ju dërgojë një kod. Pastaj, pasi keni futur kodin, juve ju vjen një mesazh që dikush e ka futur kodin para jush. Ju kuptoni që llogaria juaj është sulmuar ose është hapur nga dikush tjetër.

Lexo: Produktet Apple, probleme me sigurinë

Propozimi i Apple, i cili përfshin mbështetje nga inxhinierët në Google, synon të krijojë një format të standardizuar për këto mesazhe, që do të lejojnë që kodi të futet pa ndërhyrje shtesë nga përdoruesit. Ai e bën këtë duke vendosur kodin në faqen që e kërkon atë. Si rezultat, përdoruesi thjesht mund të klikojë kodin nga opsionet automatike në tastierën e tij.

Burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0