Apple ka një zgjidhje për një nga problemet më të mëdha të sigurisëApple ka një propozim për të  zgjidhur një nga problemet më të mëdha që sot ekziston: problem i sigurisë. Ky propozim nga Apple gjithashtu pritet të lehtësojë edhe përdorimin nga qytetarët. Propozimi mbështetet edhe nga inxhinierët e Google. 

Me siguri keni patur vështirësi ose ju ka marrë shumë kohë, kur keni hyrë në një llogari bankare. Banka juaj dërgon një kod 6-8 shifror në telefonin tuaj, që pastaj e vendosni në faqen e internetit të bankës. Kjo ka për qëllim të konfirmojë që vetëm pronari i llogarisë është në gjendje të regjistrohet, duke dërguar kodin në numrin e telefonit të regjistruar në llogari.

Lexo: Analistët: Problemi më i madh i Huawei është pasiguria

Problemi është që kur të merrni atë kod, duhet ta vendosni ju personalisht. Jo të humbisni kohë duke gjetur kodin ose mund ta keni harruar atë. Asnjëra nuk është e dobishme.

Përveç kësaj, sistemi aktual prezanton mundësinë që një sulm hakerash mund të prishë informacionin e llogarisë tuaj dhe të nxisë bankën tuaj t’ju dërgojë një kod. Pastaj, pasi keni futur kodin, juve ju vjen një mesazh që dikush e ka futur kodin para jush. Ju kuptoni që llogaria juaj është sulmuar ose është hapur nga dikush tjetër.

Lexo: Produktet Apple, probleme me sigurinë

Propozimi i Apple, i cili përfshin mbështetje nga inxhinierët në Google, synon të krijojë një format të standardizuar për këto mesazhe, që do të lejojnë që kodi të futet pa ndërhyrje shtesë nga përdoruesit. Ai e bën këtë duke vendosur kodin në faqen që e kërkon atë. Si rezultat, përdoruesi thjesht mund të klikojë kodin nga opsionet automatike në tastierën e tij.

Burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale