Analistët: Problemi më i madh i Huawei është pasiguria


Lehtësimi i përkohshëm i kufizimeve të Huawei nga qeveria amerikane mund të sjellë pak afat për gjigantin kinez të telekomunikacioneve, sipas analistëve.

Qeveria amerikane njoftoi se do të lejojë Huawei të blejë mallra të prodhuara nga Amerika, për të ruajtur rrjetet ekzistuese dhe për të ofruar përditësime softuerësh për aparatët ekzistues. Megjithëse kompania është ende e ndaluar të blejë pjesë dhe komponentë amerikanë për prodhimin e produkteve të reja pa miratimet e liçencave që ka të ngjarë të mohohen.

“Kjo nuk do të ndryshojë brenda natës fatin e Huawei,” –  tha Nicole Peng, nënkryetar i lëvizjes në kompaninë e pavarur analitike Canalys. “Problemi më i madh për ta tani është pasiguria,” tha Peng, duke shtuar se furnizuesit e Huawei janë të shqetësuar për vazhdimësinë e biznesit.

Zhvillimi më i fundit erdhi nga presidenti amerikan Donald Trump, i cili e shtoi Huawei në listën e kompanive shtetërore, me të cilat mund të bëjnë biznes kompanitë amerikane. Nga ana e tij, Huawei ka qëndruar sfidues. Themeluesi i kompanisë, Ren Zhengfei, tha se “veprimet e qeverisë amerikane në këtë moment nënvlerësojnë aftësitë tona”.

Ren tha se Huawei ishte në kundërshtim me qeverinë amerikane, jo me firmat amerikane. “Unë nuk shoh të domosdoshëm ndryshimin e Huawei,” – tha Sag. Google, nga ana e tij, tha në një deklaratë se armëpushimi i përkohshëm i lejon gjigantit amerikan të teknologjisë “të vazhdojë të ofrojë përditësime softuerësh për 90 ditët e ardhshme”.

Lexo: Huawei prezanton smartfonin e tij të parë me 8GB RAM

Kush do të fitojë

Ndërsa pasuritë e Huawei hasën një pengesë, diskutimi u zhvendos tek kush mund të përfitojë më së shumti nga situata. “Fituesi më i madh në afatgjatë do të jenë kompanitë amerikane të IT, por në periudhën afatshkurtër, tensioni midis dy vendeve krijon mundësi për Korenë,” tha Daniel Yoo, kreu i strategjisë globale dhe hulumtimeve në Kiwoom Securities.

Në segmentin e smartphone, ku Huawei ishte ndër kompanitë që panë rritje vjetore në dërgesa në një kohë të ngadalësimit të shitjeve, Samsung Electronics i Koresë së Jugut do të ishte një përfitues, tha Yoo. Të dhënat nga Canalys treguan rritjen vjetore të Samsung në shitjet në mbarë botën të smartphone, duke rënë me 10% në tremujorin e parë të 2019, ndërsa Huawei u rrit me 50.2%. Në të njëjtën periudhë, gjigandi amerikan i teknologjisë Apple smartphone u rrit me 23.2%.

Peng i Canalys u pajtua, duke thënë se Samsung ka “mbivendosjen më të madhe” në aspektin e produktit dhe segmenteve me Huawei. Huawei po rritet më së shumti në Europë, tha ai, një rajon ku dy markat kineze po bëhen “më agresive” dhe konsumatorët janë më të varur nga ekosistemi i Google.

CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale