Apple humbet gjyqin ndaj Samsung në Gjykatën e Lartë - Business Magazine Albania

Apple humbet gjyqin ndaj Samsung në Gjykatën e Lartë


Rastet për shkelje të patentës së dizajnit shumë rrallë arrijnë në Gjykatën e Lartë. Në fakt nuk ishte dëgjuar një rast i tillë në më shumë se 120 vjet.

Të martën Gjykata e Lartë hodhi poshtë vendimin se kompania e Koresë së Jugut duhet të paguante një shumë prej 399 milionë $ për rivalin e saj amerikan për kopjim të dizajnit të iPhone. Gjykatësit në vendimin e tyre 8-0 e dërguan çështjen në një nivel më të ulët gjykate për procedurë të mëtejshme.

Vendimi i jep Samsung një tjetër shans për të marrë një pjesë të madhe të parave që ka paguar tek Apple në Dhjetor pas një vendimi të vitit 2012. Më parë juria kishte vendosur se Samsung kishte shkelur patentat e iPhone, pamjen e saj të veçantë në telefonat Galaxy dhe pajisje të tjera konkurruese.

Gjykata u shpreh se një “dhunues” i patentës nuk duhet të paguajë gjithmonë mbi fitimet e saj nga shitja e produkteve që kanë përdorur dizajnin e vjedhur, nëqoftëse ka mbuluar vetëm komponente të caktuara dhe jo të gjithë.

Vendimi pasoi një betejë të egër ligjore mes dy prodhuesve më të fuqishëm të smartphoneve në botë, që filloi në vitin 2011, kur Apple paditi Samsung, duke pohuar se rivali i tij vodhi teknologjinë dhe pamjen e patentuar të iPhone. Ajo ishte një nga rastet më të shikuara për patentat, që shkoi përpara gjykatës së lartë të SHBA-së në vitet e fundit.

Burimi: entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0