Apple humbet gjyqin ndaj Samsung në Gjykatën e Lartë


Rastet për shkelje të patentës së dizajnit shumë rrallë arrijnë në Gjykatën e Lartë. Në fakt nuk ishte dëgjuar një rast i tillë në më shumë se 120 vjet.

Të martën Gjykata e Lartë hodhi poshtë vendimin se kompania e Koresë së Jugut duhet të paguante një shumë prej 399 milionë $ për rivalin e saj amerikan për kopjim të dizajnit të iPhone. Gjykatësit në vendimin e tyre 8-0 e dërguan çështjen në një nivel më të ulët gjykate për procedurë të mëtejshme.

Vendimi i jep Samsung një tjetër shans për të marrë një pjesë të madhe të parave që ka paguar tek Apple në Dhjetor pas një vendimi të vitit 2012. Më parë juria kishte vendosur se Samsung kishte shkelur patentat e iPhone, pamjen e saj të veçantë në telefonat Galaxy dhe pajisje të tjera konkurruese.

Gjykata u shpreh se një “dhunues” i patentës nuk duhet të paguajë gjithmonë mbi fitimet e saj nga shitja e produkteve që kanë përdorur dizajnin e vjedhur, nëqoftëse ka mbuluar vetëm komponente të caktuara dhe jo të gjithë.

Vendimi pasoi një betejë të egër ligjore mes dy prodhuesve më të fuqishëm të smartphoneve në botë, që filloi në vitin 2011, kur Apple paditi Samsung, duke pohuar se rivali i tij vodhi teknologjinë dhe pamjen e patentuar të iPhone. Ajo ishte një nga rastet më të shikuara për patentat, që shkoi përpara gjykatës së lartë të SHBA-së në vitet e fundit.

Burimi: entrepreneur.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale