Google nuk do të rendisë më faqet që nuk mirëfunksionojnë në celular - Business Magazine Albania

Google nuk do të rendisë më faqet që nuk mirëfunksionojnë në celular

Google nuk do të rendisë më faqet që nuk mirëfunksionojnë në celular

Nëse nuk po e përditësoni dizajnin celular të faqes tuaj, së shpejti mund të humbisni shanset për të fituar klientë të rinj. Google njoftoi të hënën se nuk do të indeksojë më website-t që nuk janë të aksesueshme në pajisjet celulare pas 5 korrikut. Pra, si ndikon kjo në website-n të biznesit tuaj? Nëse website juaj shfaq një gabim ose nuk ngarkohet fare, Google nuk do ta indeksojë apo renditë atë. Ai nuk do të shfaqet askund në rezultatet e kërkimit të Google, prandaj do të humbni trafikun dhe drejtimet e mundshme drejt faqes tuaj.

Investimi në një përvojë celulare ju lejon të takoni më mirë klientët potencial aty ku janë. Nëse faqja juaj nuk është e optimizuar për celular, ka të ngjarë që nuk po rritni përvojën pozitive të përdoruesit.  Dhe përfundimisht  duke qenë e paaksesueshme për përdorim në një pajisje celulare, atëherë Google “nuk do ta indeksojë më” dhe nuk do ta renditë atë.

Dirk Hoerig, themelues dhe CEO i platformës së tregtisë së cloud me bazë në Mynih, Commercetools, Inc., tha se është gabim që bizneset të dizajnojnë faqet e tyre celulare duke “tkurrur” paraqitjet e tyre të faqeve për desktop. Dizajni i përgjegjshëm është vetëm një nga mënyrat e shumta për t’u siguruar që faqja juaj të jetë e optimizuar për indeksimin e Google-së së pari në celular. Heqja e pop-upeve të bezdisshme dhe kontrollimi i vendosjes së reklamave janë gjithashtu përmirësime të thjeshta që mund të ndihmojnë në optimizimin e faqes tuaj për celular.

Lexo edhe:  Ulet trafiku i site-it? Google sapo bëri disa ndryshime të mëdha në AI në kërkim

Për shumicën prej jush, kjo ndoshta nuk do të jetë një problem. Por nëse dikush ju punëson për tu angazhuar me SEO në faqen e tij dhe ajo faqe nuk ngarkohet në telefonin tuaj Android ose iPhone, atëherë ai gjithashtu mund të indeksohet nga Google pas datës 5 korrik. Synimi juaj primar duhet të jetë të siguroheni që faqja të jetë e aksesueshme në pajisjet celulare, dhe ta testoni atë duke përdorur mjetin e inspektimit të URL-së së panelit të kërkimit të Google, për t’u siguruar që është renditur.

 

Searchengineland

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0