Aplikacioni carpooling Udhë shtrihet në disa qytete të Shqipërisë - Business Magazine Albania

Aplikacioni carpooling Udhë shtrihet në disa qytete të Shqipërisë

Udhë erdhi si përgjigje ndaj informalitetit që karakterizonte tregun carpooling në Kosovë dhe mungesa e një alternative online bëri që ata të zhvillonin zgjidhjen.

Aplikacioni Udhë, i lançuar në Mars të 2021, me një komunitet të madh prej 30 mijë anëtarësh dhe 20 mijë përdorues të regjistruar në aplikacion, lajmëroi shtrirjen e shërbimit edhe në Shqipëri.

Udhë synon të forcojë prezencën në shtetet ku operon tani dhe te zgjerohet në Mal të Zi, Serbi, BeH, dhe Greqi,” tha themeluesi i Udhë, Eroll Gorçi për PCWorld.al.

Aktualisht shërbimi është i disponueshëm në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni.

Udhë erdhi si përgjigje ndaj informalitetit që karakterizonte tregun carpooling në Kosovë dhe mungesa e një alternative online bëri që ata të zhvillonin zgjidhjen.

Ndërsa filloi si një komunitet në 2019-ën, sot Udhë është një aplikacion për telefona të mençur që lidh shoferët me udhëtarët që kanë të njëjtin destinacion. Kur një shofer udhëton nga qyteti në qytet dhe ka tre ulëse të lira, ai mund të postojë një udhëtim në aplikacion, duke specifikuar destinacionin, orën, datën, dhe vendtakimin.

Udhëtarët, në ndërkohë shohin postimin ne aplikacion dhe mund të rezervojnë ulëse. Pasi të rezervojnë ulësen, udhëtarët komunikojnë direkt me shoferin dhe bashkë-udhëtaret përmes chat-it.

Duke folur për të ardhmen, Erolli tha se “më specifikisht, Udhë synon të rrisë ofertën e shërbimeve inovative të bashkë-udhëtimit në tërë Ballkanin Perëndimor, brenda dy viteve të ardhshme.”

Aplikacioni në Android dhe iOS dhe mund të shkarkohet nga dyqanet respektive Play Store dhe App Store.

Udhë u përzgjodh si një prej startupeve pjesëmarrëse në programin e dytë të akselerimit të Uplift Western Balkans duke u shpallur fitues i çmimit të tretë.

PCWorld

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0