Ambientet toksike i bëjnë njerëzit të largohen nga puna dhe projektet të dështojnë - Business Magazine Albania

Ambientet toksike i bëjnë njerëzit të largohen nga puna dhe projektet të dështojnë


Kultura organizative është më e rëndësishme se vizioni. Disa liderë kanë vizion të madh, por kanë krijuar një kulturë toksike ku ai vizion nuk do të mund të realizohet kurrë.” Phil Cooke

Lexoni: Qëndroni larg njerëzve ‘toksikë’

Shenjat që po punoni në një ambient toksik:

1) Mungesë respekti dhe nënvlerësim
2) Presion i paarsyeshëm për të marrë rezultate afatshkurtra në kurriz të strategjisë afatgjatë
3) Pabarazi, padrejtësi, favorizim
4) Çdo lloj ngacmimi dhe bulling
5) Mungesa e empatisë, vlerësimit, mbështetjes
6) Kontroll i tepërt i njohur si mikromenaxhim
7) Ambient moralisht i diskutueshëm, mungesa e integritetit, inkurajimi i pandershmërisë

Në një mjedis si ky, pa marrë parasysh sa i madh është një vizion dhe strategji, asnjë vizion nuk implementohet.

Udhëheqësit e mëdhenj e rregullojnë kulturën toksike brenda kompanisë së tyre.

Ata fuqizojnë, përfshijnë, dëgjojnë, vlerësojnë, sfidojnë, mbështesin, mentorojnë punonjësit e tyre. Ata vlerësojnë punën e madhe dhe punën e bërë mirë, ndershmërinë, integritetin, angazhimin dhe përkushtimin.

Ata e dinë se:

“Kultura e ha strategjinë për mëngjes.” – Peter Drucker

Lexoni: Sa toksik është vendi juaj i punës? Shumë nëse këto 8 gjëra vazhdojnë të ndodhin çdo ditë

/LinkedIn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0