Amazon vjen me një shërbim të ri, i cili iu ofron të shikoni se çfarë ndodhet brenda pakos tuaj - Business Magazine Albania

Amazon vjen me një shërbim të ri, i cili iu ofron të shikoni se çfarë ndodhet brenda pakos tuaj


Amazon është duke i dhënë aplikacionit të saj një shërbim të ri për të ndihmuar blerësit të gjurmojnë se çfarë ndodhet në paketat e tyre.

Kompania përditësoi aplikacionin e saj në iPhone me një funksion të ri që përdor kamerën e telefonit për të ndihmuar të zbuloni se çfarë ka brenda paketave tuaja pa hapjen e tyre.

E quajtur “Paketa X-Ray“, ky përdor kamerën e iPhone tuaj për të scan-uar barkodin në paketë. Pas skanimit, aplikacioni do të tregojë se cilat prej porosive tuaja janë brenda paketës.

Ju mund ta provoni atë nëse keni versionin e fundit të aplikacionit iOS Amazon (nuk ka fjalë ende për Android-in) duke shtypur ikonën e kamerës në shiritin e kërkimit dhe zgjidhni “Paketa X-Ray”.

Edhe pse pa dyshim jo aq interesante sa vizioni aktual x-ray, ky shërbim duhet të jetë veçanërisht i dobishëm për “shopping” gjatë pushimeve – veçanërisht në qoftë se jeni duke u përpjekur për të mbajtur një ngarkesë të veçantë larg nga sytë “kuriozë”. Edhe në qoftë se keni porosi të shumta në të njëjtën kohë, Amazon nuk i vendos të gjitha produktet së bashku, kështu që ju mund të keni paketa të shumta që iu shfaqen në të njëjtën kohë.

Amazon, natyrisht, është duke u përgatitur për Black Friday me shitje në Echo, Kindle dhe pajisjet Fire TV, si dhe televiziorë dhe pajisje të tjera elektronike. Tani ju mund të porosisni sa më shumë që dëshironi, pa u shqetësuar në lidhje me regjistrimin kur ato të gjitha të shfaqen në derën tuaj.

 

burimi: Mashable.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0