Amazon vjen me një shërbim të ri, i cili iu ofron të shikoni se çfarë ndodhet brenda pakos tuaj


Amazon është duke i dhënë aplikacionit të saj një shërbim të ri për të ndihmuar blerësit të gjurmojnë se çfarë ndodhet në paketat e tyre.

Kompania përditësoi aplikacionin e saj në iPhone me një funksion të ri që përdor kamerën e telefonit për të ndihmuar të zbuloni se çfarë ka brenda paketave tuaja pa hapjen e tyre.

E quajtur “Paketa X-Ray“, ky përdor kamerën e iPhone tuaj për të scan-uar barkodin në paketë. Pas skanimit, aplikacioni do të tregojë se cilat prej porosive tuaja janë brenda paketës.

Ju mund ta provoni atë nëse keni versionin e fundit të aplikacionit iOS Amazon (nuk ka fjalë ende për Android-in) duke shtypur ikonën e kamerës në shiritin e kërkimit dhe zgjidhni “Paketa X-Ray”.

Edhe pse pa dyshim jo aq interesante sa vizioni aktual x-ray, ky shërbim duhet të jetë veçanërisht i dobishëm për “shopping” gjatë pushimeve – veçanërisht në qoftë se jeni duke u përpjekur për të mbajtur një ngarkesë të veçantë larg nga sytë “kuriozë”. Edhe në qoftë se keni porosi të shumta në të njëjtën kohë, Amazon nuk i vendos të gjitha produktet së bashku, kështu që ju mund të keni paketa të shumta që iu shfaqen në të njëjtën kohë.

Amazon, natyrisht, është duke u përgatitur për Black Friday me shitje në Echo, Kindle dhe pajisjet Fire TV, si dhe televiziorë dhe pajisje të tjera elektronike. Tani ju mund të porosisni sa më shumë që dëshironi, pa u shqetësuar në lidhje me regjistrimin kur ato të gjitha të shfaqen në derën tuaj.

 

burimi: Mashable.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale