Amazon i bashkohet nismës holandeze për të ndaluar... - Business Magazine Albania

Amazon i bashkohet nismës holandeze për të ndaluar…

Kompania e shitjeve online, Amazon, ka pranuar t’i bashkohet nismës së qeverisë holandeze për të ndaluar shitjen e librave me përmbajtje antisemitike, njoftoi sot koordinatori kombëtar për luftën kundër antisemitizmit, Edo Verdoner.

Kompania amerikane është shitësi i fundit me pakicë që i bashkohet nismës holandeze të nisur vitin e kaluar, raportoi NL Times.

“Shitja e librave antisemitikë është burimi i ekzistencës së tyre për disa shkrimtarë,” tha Verdoner, duke shtuar se urrejtja ndaj hebrenjve nuk duhet të bëhet kurrë një model biznesi.

Organizata të tjera të mëdha që marrin pjesë në iniciativë përfshijnë konkurrentin kryesor holandez të Amazon, kompaninë Boll, si dhe grupet Audak Bruna dhe ReadShop, të cilat përveç më shumë se 430 dyqaneve fizike kanë edhe dyqane të mëdha online.

Librashitësi Libris është gjithashtu i përfshirë, si dhe shoqata e bibliotekave NBD Biblion dhe uebsajti i përdorur në internet Marktplats.

Të gjitha këto kompani së bashku ndajnë njohuri dhe shkëmbejnë përvoja se si të luftohet në mënyrë efektive kundër shitjes së librave me përmbajtje antisemite. Shitja e një materiali të tillë tashmë është e ndaluar në Holandë.

“Një përqindje në rritje e shitjeve të librave është në internet. Kjo paraqet sfida të reja për ne. Kjo është arsyeja pse nevojitet një qasje e re në luftën kundër shitjes së përmbajtjeve antisemitike, përveç asaj ligjore”, tha Verdoner në një deklaratë.

Vetë kompania Boll ka hequr tashmë qindra libra për shkak të përmbajtjes antisemitike Verdoner theksoi se është e rëndësishme që sa më shumë aktorë në internet t’i bashkohen nismës.

“Është pozitive që një kompani e madhe ndërkombëtare si Amazon po i bashkohet dhe dëshiron të përdorë njohuritë dhe përvojën e saj për këtë,” tha ai. euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0