Ajo ishte gruaja e vetme me ngjyrë në dhomë. Kështu që vendosi të bëhej më e mira në biznes - Business Magazine Albania

Ajo ishte gruaja e vetme me ngjyrë në dhomë. Kështu që vendosi të bëhej më e mira në biznes

biznes

Kur Athena Technology Acquisition Corp. u regjistrua në Bursën e New York në fillim të këtij viti, unë u bëra e vetmja femër CEO me ngjyrë e listuar nga NYSE. Kur lançova Xtreme Solutions në 2002, u bëra e vetmja femër CEO me ngjyrë e një kompanie të sigurisë kibernetike.

Para kësaj, unë kalova 22 vjet në Ushtri, duke përfshirë tre qëndrime në Pentagon, ku shpesh isha e vetmja grua me ngjyrë në dhomë kur merreshin vendimet vendimtare.

Të jesh “e vetmja” në çdo situatë mund të jetë “vetmi” për disa, por kjo nuk më shqetëson. Disa nga nderuesit e këtij viti të Inc. 5000 janë “të vetmit” në fushat e tyre, dhe, siç e dinë ata, është një pozicion unik me avantazhe të dallueshme. Unë përqafoj mundësinë për të ndarë një perspektivë që të tjerët nuk e kanë.

Disa kolegë në ekipin drejtues të Athena kanë arritur gjithashtu të parët e dukshëm si “të vetmit” në pozicionet e tyre. Ne duam t’u mundësojmë grave të tjera të kenë fuqi reale ekonomike dhe ndikim social duke investuar, udhëhequr dhe rritur bizneset e tyre.

Njerëzit shpesh flasin për biznesin dhe financat në aspektin sportiv, sepse ka kaq shumë ngjashmëri. Unë mendoj se shumica e aspekteve të jetës kanë të bëjnë me lojën. Dhe nëse e kuptoni lojën, edhe si një i Vetëm, ju mund ta luani atë, por kërkon guxim, strategji, besim dhe mirëkuptim.

Lexoni: 7 pyetje që duhet të bëni para se të krijoni jetën që dëshironi

Për të kuptuar çdo lojë, së pari duhet të jeni student i saj. Gjetja e njerëzve të kualifikuar që mund t’ju ​​trajnojnë, mentorojnë dhe këshillojnë është çelësi, ashtu siç është edhe të mësuarit rreth rregullave dhe lojërave të zakonshme. Ju duhet të identifikoni strategjitë që do të funksionojnë më mirë për ju, duke pasur parasysh pikat tuaja të forta.

Kur isha 19 vjeç, lashë kolegjin më herët dhe u bashkova me ushtrinë, me synimin për të shërbyer pesë vjet dhe për të parë Europën. Përfundova duke qëndruar për më shumë se dy dekada, e specializuar në çështjet e sigurisë kibernetike. Unë kisha mentore të forta femra gjatë rrugës, përfshirë një gjenerale brigade të madhe që i bëri të gjithë të ndiheshin pak të frikësuar. Kur më duhej ta informoja për diçka një ditë, ajo më tha: “Mos e humb kurrë besimin.” Ishte ai momenti goditës për mua si udhëheqëse, më ndihmoi të njoh potencialin tim dhe më bëri të dëshiroj të përmirësoj lojën time edhe më shumë.

Më vonë, kur themelova kompanitë e mia, doja të isha më e mira në fushën time. Kur mora drejtimin e një SPAC, doja të bëhesha më e mira edhe në botën e SPAC. I vura sytë lart, sepse gjithmonë duhet të kesh një strategji, gjithmonë shikon se kush po luan më mirë dhe gjithmonë kërkon të përmirësosh lojën.

Ekziston një faktor tjetër që është i rëndësishëm për çdo lojtar në çdo lojë: karakteri. Karakteri gjithmonë të hap dyert. Unë kam qenë në gjendje të rekrutoj talente të nivelit të lartë, sepse personazhi im foli për mua. Nëse ka ndonjë moment kur e gjeni veten në një dhomë ku të tjerët, ose ndoshta edhe ju, po pyesin se si keni hyrë, dijeni që karakteri juaj hyri i pari dhe ju ndihmoi të fitoni një vend në tryezë.

Dhe nëse e keni luajtur lojën mjaft mirë për të gjetur një vend në dhomë, në vend që ta shikoni situatën si të vetmuar, përqafoni avantazhet që ju jep dhe përdorni pozicionin tuaj për të tërhequr të tjerët në dhomë me ju. Ndoshta një ditë, do të shikoni përreth dhe do të shihni disa nga kolegët tuaj “të parët dhe të vetmit” në Inc. 5000 pranë jush, duke ndryshuar lojën sot në mënyrë që të tjerët të luajnë me shembullin tuaj nesër.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0