Airbnb ofron strehim falas për muslimanët e prekur nga dekreti i Trump


Bashkëthemeluesi dhe CEO i kompanisë Brian Chesky ka shkruar në Facebook se Airbnb do t’u sigurojë strehim falas refugjatëve dhe personave që u është mohuar mundësia për të qëndruar në Amerikë.

“Ne kemi shtëpi 3M, kështu që mund t’i gjejmë patjetër popullit një vend për të qëndruar,” shkruan ai, duke u kërkuar njerëzve për ta komunikuar përmes email-it të tij personal.

Një zëdhënës i Airbnb tha për Mashable se më shumë detaje do të ndahen në ditët e ardhshme. “Ne do të shfrytëzojmë të gjitha mjetet ekzistuese, si dhe mjetet tona të reagimit në raste fatkeqësish, ndër të tjera,” shtoi ai.

“Mjetet për përgjigje ndaj katastrofave” të kompanisë ndihmojnë mikëpritësit të ofrojnë strehim falas për njerëzit e zhvendosur kur është e nevojshme dhe u aktivizua pas ngjarjeve të fundit duke përfshirë dhe tërmetin në Italinë Qendrore dhe zjarret në Kili.

Premtimi i Chesky erdhi pasi ai foli kundër këtij ndalimit, gjë e cila ndikon në qytetarët e Irakut, Sirisë, Iranit, Sudanit, Libisë, Somalisë, Jemenit. “Moslejimi i vendeve apo i refugjatëve në Amerikë nuk është e drejtë dhe ne duhet të qëndrojmë me ata që janë të prekur nga ky fenomen,” tha ai.

Në deklaratat e mëparshme, udhëheqësit e Airbnb kanë sugjeruar se mund të punojnë me Trump.

Në Sydney, Australi, kreu i kompanisë të politikës globale Chris Lehane tha për Mashable se Airbnb mund të negociojë me politikanët në të dy krahët në sajë të fokusit për të ndihmuar klasën e mesme.

“Presidenti i zgjedhur Trump shpenzon shumicën e kohës duke cituar ‘pakësimi i klasës së mesme’. Si dikush që ka folur ‘se si mund të ndihmojë klasën e mesme”, mendoj se ndihemi mjaft mirë që propozimet tona të vlefshme kanë sens.”

Duke e bërë të njohur qëndrimin e tij të shtunën, Chesky iu bashkua një numri të madh të krerëve të teknologjisë amerikane, të cilët kanë dënuar dekretin e ndalimit.

CEO i Netflix Reed Hastings bëri publike në Facebook mendimin e tij të shtunën, duke shkruar se “veprimet e Trump po dëmtojnë punonjësit e Netflix në mbarë botën dhe janë aq anti-Amerikane sa na ndëshkojnë të gjithëve.”

“Më keq, këto veprime do e bëjnë Amerikën më pak të sigurtë (përmes urrejtjes dhe humbjes së aleatëve) dhe jo më të sigurtë. Një javë shumë e trishtuar dhe një kërcënim i pashmangshëm i më shumë se 600.000 ëndërrimtarëve. Është koha për t’u lidhur së bashku në mbrojtjen e vlerave të lirisë dhe mundësisë Amerikane.”

Bashkëthemeluesi i Airbnb tha se kompania është ndërtuar nga “emigrantët e të gjitha feve.”

“Ne qëndrojmë për ta dhe me ta, gjithmonë.”

burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale