Airbnb ndalon kamerat e sigurisë në ambiente të mbyllura në mbarë botën - Business Magazine Albania

Airbnb ndalon kamerat e sigurisë në ambiente të mbyllura në mbarë botën

Airbnb

Airbnb po ndalon zyrtarisht kamerat e sigurisë brenda listave të saj, ka deklaruar  gjigandi i qiradhënies afatshkurtër.

Ofruesit kanë kohë deri më 30 prill për të hequr çdo kamera nga korridoret, dhomat e përbashkëta dhe hapësirat e tjera të brendshme ku ato ishin të lejuara më parë. Deri më tani, kamerat lejoheshin brenda Airbnbs nëse ofruesit zbulonin praninë e tyre në listat e tyre në internet, duke i paralajmëruar mysafirët para kohe. Tani Airbnb tha se po ndryshon politikën e saj në një ndalim të plotë, pasi u konsultua me “mysafirë, mikpritës dhe ekspertë të privatësisë”.

Kamerat e sigurisë në natyrë mund të qëndrojnë në vend, për sa kohë që ato janë të zbuluara në listime. Kamerat e ziles së derës dhe monitorët e zhurmës do të lejohen ende. Kamerat në zonat e fjetjes ishin të ndaluara më parë nga Airbnb. Pas 30 prillit, shkeljet e raportuara të politikës mund të rezultojnë në heqjen e listimit të një hosti, ose të gjithë llogarisë së tij, sipas një deklarate nga Airbnb për ndalimin e kamerave të sigurisë.

Kamerat e sigurisë Airbnb ndajnë mikpritësit dhe të ftuarit

Mikpritësit dhe të ftuarit janë përplasur në të kaluarën për përdorimin e kamerave të sigurisë në Airbnbs.

Disa mikpritës kanë pohuar se kamerat janë integrale në mirëmbajtjen e qirave të tyre afatshkurtra, duke i lejuar ata të mbajnë përgjegjës mysafirët për dëmtimin.

Pritësi i Arizonës, Zach Narus, tha për Business Insider në vitin 2023, se kamerat i ofronin atij qetësi shpirtërore gjatë qëndrimit të mysafirëve. Narus besonte se kamerat i mbanin të ftuarit “të ndershëm” dhe gjithashtu e lejuan atë të zgjidhte problemet që mund të lindnin kur ai menaxhonte një kabinë me dy dhoma gjumi nga distanca.

Lisa Lewis tha vitin e kaluar se kamerat ishin thelbësore për funksionimin e dhomës së saj me dy dhoma me qira në Foley, Alabama, një qytet pranë plazheve të Gjirit të Meksikës dhe kufirit me Florida.

Ajo tha se i përdori pamjet për t’u siguruar që të ftuarit të mos ishin të mitur të pashoqëruar dhe se nuk po organizonin mbledhje të mëdha. Lewis tha se ajo përdori gjithashtu kamerën për të tarifuar 100 dollarë për mysafirët që u përpoqën të regjistroheshin herët ose të dilnin vonë pa e informuar më parë. Disa të ftuar, megjithatë, kanë shprehur shqetësime për t’u ndjerë të vëzhguar.

Një person postoi në Twitter në vitin 2021 se ata ishin spiunuar gjatë përdorimit të pishinës në një Airbnb pas orës 23:00 Në vitin 2019, banori i Floridës Max Vest tha se ai gjeti kamera të pazbuluara në një Airbnb në Miami. Ai pa drita të vogla ndërsa ishte duke fjetur dhe u largua shpejt nga qiraja. “Nuk e dija nëse po shikohesha drejtpërdrejt”, kishte thënë ai.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0