AI nuk ndalet! “Voice Engine” klonon zërin me vetëm 15 sekonda audio - Business Magazine Albania

AI nuk ndalet! “Voice Engine” klonon zërin me vetëm 15 sekonda audio

OpenAI ka zbuluar një mjet për klonimin e zërave të njerëzve, por ka zgjedhur të mos e bëjë të aksesueshëm për të gjithë pasi mund të keqpërdoret në procesin e zgjedhjeve në botë.

“Voice Engine” mund të përsërisë zërin e një personi bazuar në një mostër audio prej 15 sekondash.

Por krijuesi i ChatGPT ka një qasje të kujdesshme ndaj teknologjisë dhe shpreson që të vendosen disa rregulla strikte sa i vjen përdorimit të mjeteve të reja.

“Ne po angazhohemi me partnerë amerikanë dhe ndërkombëtarë nga qeveria, media, arsimi, shoqëria civile dhe më gjerë për t’u siguruar që gjithë procesi ynë do shkojë mirë. Duam ta testojmë teknologjinë e më pas të bëjmë lançimin”, ka njoftuar OpenAi në faqen zyrtare.

Kompania shtoi se teknologjia duhet të përdoret vetëm me masa që sigurojnë se “folësi origjinal po e përdor në shërbim të tij zërin” dhe të parandalohet abuzimi.

Keqpërdorimi i AI është shfaqur si një shqetësim i madh përpara zgjedhjeve të këtij viti në vendet që përfaqësojnë rreth gjysmën e popullsisë së botës. Votuesit në më shumë se 80 vende, përfshirë Meksikën, Afrikën e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara do të shkojnë në qendrat e votimit në vitin 2024. Ky vit është cilësuar si viti më i madh zgjedhor në histori.

Përshembull në muajin Shkurt, ish-kryeministri i burgosur i Pakistanit, Imran Khan, përdori inteligjencën arfitificiale në fjalimet e tij për t’u bërë thirrje mbështetësve në prag të zgjedhjeve të përgjithshme.

Në janar, Dean Phillips në SHBA bëri thirrje në emër të presidentit Joe Biden duke u kërkuar votuesve të mos paraqiten në qendrat e votimit në New Hampshire.

Këto janë dy raste që tregojnë se AI mund të përdoret edhe për qëllime shumë dashakeqëse.

Nëse “Voice Engine” bëhet publik, Open AI ka deklaruar se do të zbatojnë të gjitha masat e sigurisë, për të gjurmuar origjinën e çdo audioje të gjeneruar si dhe mënyrën si do përdoret.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0