Ahmetaj optimist për ekonominë: Ra papunësia. Ndërtimi po financohet nga bankat - Business Magazine Albania

Ahmetaj optimist për ekonominë: Ra papunësia. Ndërtimi po financohet nga bankat


Ministri i Ekonomisë dhe Financave Ahmetaj ka bërë në pasqyrë të ekonomisë muajt e fundit, duke theksuar se trajektorja është pozitive. Në një takim me gazetarët, Arben Ahmetaj ka theksuar se ka pasur zhvillime pozitive në disa sektorë të ekonomisë.

Papunësia sipas tij ra në 4% në katër vitet e fundit ndërsa në këtë nivel është rritur punësimi. Papunësia aktualisht ka zbritur në 13% sipas INSTAT, ndërsa Ahmetaj tha se, “në mandatin e dytë të qeverisë Rama papunësia po shkon drejt nivelit njëshifror”. Sektori me zhvillimin më të madh këtë vit, sipas tij, erdhi për shkak të mundësive për hua.

Ahmetaj tha se, “Ekonomia është në një trajektore rritëse të qëndrueshme. Janë rritur huatë për ndërtim, si përgjigje e pyetjes se ku dalin paratë për ndërtim. Kjo rrëzon qëndrimet politike apo emocionale të çdokujt. Kjo është një e dhënë shumë e rëndësishme për të kuptuar se nga vjen rritja e sektorit të ndërtimit.

Si kundërpergjigje ndaj diskutimeve të ngritura për burimin e të ardhurave në ndërtim, Ahmetaj theksoi se huaja për pasuritë e paluajtshme është rritur 6 %. Për përmirësimin e klimës së financimit, ministri kujtoi se kredia me probleme ka zbritur në gati 13% të totalit të kredisë. Duke theksuar se ekonomia është përmirësuar për shkak të reformave, Ahmetaj vuri në dukje se edhe të dhënat e para për këtë vit lajmërojnë rritje të huasë dhe eksporteve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0