Ahmetaj: Bashkitë kanë hapësirë për të ulur taksën e pronës


Në një seancë informimi, për taksën e pronës dhe TVSH-në e biznesit të vogël, Ministri i Financave Arben Ahmetaj, ka folur paraditen e së martës në Komisionin e Ekonomisë.

Gjatë diskutimeve të projektligjit ka pasur ndryshme dhe ndër to është vendimi për të përjashtuar banesat sociale, pensionistët që jetojnë vetëm dhe strukturat akomoduese me status special. Tek kjo e fundit futen Hotelet me 4 dhe 5 yje të marjave ndërkombëtare.

Sipas tij, metodologjia për të llogaritur vlerën e taksës është bazuar në të dhënat e shoqatave të bashkisë. Ai tha se, “ Do të bazohet mbi  vlerën e tregut të banesave, dhe do t’u jepet  mundësia  bashkive që të ulin çmimin deri në 30% për zonat periferikë.  Për Tiranën shkon deri në 35% ulja që mund të bëjë bashkia për të ndihmuar grupet në nevojë. Për ndërtesat në proces ndërtim është vendosur një koeficient 30%”.

Këto ditë miratohet ndërkohë, ngritja e Drejtorisë së Përkohshme të Administrimit të Taksës së Pasurisë.

Nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë dhe Financave Jorida Tabaku, ka ritheksuar qëndrimin e saj kundër duke thënë se të ardhurat nga taksa e pronës pritet të jenë dz herë më të larta. Tabaku vlerëson se administrate nuk është ende gati për të mbledhur këtë taksë.

Ministri Ahmetaj ka folur edhe për TVSH-në tek biznesi i vogël. Sipas tij aplikimi I TVSH-së (20% e vlerës së produktit që do të shitet), nuk do të sjellë rritje çmimi në treg.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale